Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Wybór dysku twardego – na jaki rodzaj się zdecydować?

25 listopada 2019 naprawa dysku twardego

Dysk twardy to kluczowy element każdego laptopa czy komputera osobistego. Decydując się na jakiś, zwracamy przede wszystkim uwagę na jego pojemność. Nic w tym dziwnego – w końcu gry, filmy czy oprogramowanie wraz z biegiem lat zaczynają zajmować coraz więcej miejsca, a gdzieś przechowywać je trzeba. Nie jest to jednak wybór tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Żeby mieć pewność, że dysk będzie nam dobrze służył przez wiele lat, trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że naprawa dysku twardego z reguły nie jest tania i najlepiej jej unikać. W takim razie jaki rodzaj dysku jest najlepszy?

Rodzaje dysków

Najpopularniejsze do dnia dzisiejszego rodzaje dysków to dyski HDD, czyli Hard Disc Drive. Są one obecnie już bardzo tanie – za nawet bardzo dużą ich pojemność nie trzeba zapłacić fortuny.

Działają na nieco archaicznej zasadzie ruchomych talerzy i głowicy, co powoduje, że stosunkowo łatwo je uszkodzić. Niekoniecznie w przypadku komputerów osobistych, których z reguły nie przenosimy zbyt często, ale w przypadku laptopów już tak. Może się w pewnym momencie okazać, że naprawa dysku twardego w laptopie będzie po prostu niezbędna, ponieważ zdarzyło nam się przenosić włączonego laptopa i mieliśmy tego pecha, że doszło do uszkodzenia mechanicznego.

Obecnie coraz częściej stosowane są dyski SSD, czyli Solid State Drive. Jeszcze do stosunkowo niedawna korzystali z nich głównie gracze, i to w ograniczonych ilościach. Standardem było łączenie w jednym urządzeniu dwóch dysków – jednego bardzo pojemnego HDD, i jednego SSD o niewielkiej pojemności, przeznaczonego przede wszystkim na system operacyjny.

Dyski SSD staniały do tego stopnia, że chociaż wciąż są znacznie bardziej kosztowne, niż dyski HDD, to ich ceny są znacznie bardziej rozsądne i pozwalają na zakup większych pojemności. Ich wyższa cena wiąże się z tym, że są one znacznie szybsze niż tradycyjne dyski SSD. Nie stosują ruchowych talerzy, a pamięć flash. Dzięki temu mniejsze jest także ryzyko doznania przez nie uszkodzeń mechanicznych.

Czasami, ale bardzo rzadko, spotkać można się także z tak zwanymi dyskami hybrydowymi. Charakteryzują się one tym, że łączą obie metody działania: zarówno te występujące w dyskach HDD, jak i te z dysków SSD. Trzeba jednak podkreślić, że nie cieszą się one dużą popularnością. Część flashowa dysku jest zazwyczaj tylko małą częścią jego pojemności, co mija się z celem teraz, kiedy dyski SSD nie są aż tak drogie.

Jaki dysk wybrać?

Jeśli zależy nam na maksymalnym cięciu kosztów, dyski HDD będą wciąż najlepszym wyborem. Są tanie jak barszcz, a do tego dysk dyskowi nierówny i znaleźć można wśród nich nawet stosunkowo szybkie modele. Wciąż będą one jednak znacznie wolniejsze niż większość modeli dysków SSD.

Biorąc pod uwagę spadek cen dysków SSD w ostatnich latach, jeśli nie chcemy maksymalnie oszczędzać, to właśnie dysk SSD będzie najlepszym wyborem. Nawet pojemność, która umożliwi większości osób wygodne użytkowanie komputera czy laptopa nie powinna już być ogromnym wydatkiem.

Mata grzewcza pod panele

Redakcja e-metro

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wymiana baterii iPhone 11
intuicyjne strony internetowe
media społecznościowe

Jesteś zainteresowany reklamą?