Poród niekoniecznie musi odbyć się w domowych warunkach. Najczęściej tak właśnie się dzieje, ale nie jest to reguła. Niektóre kobiety przeraża już sama wizja zamknięcia się w pomieszczeniu o czterech białych ścianach – o wiele lepiej czują się w swoim własnym domu, dlatego to w nim pragną dokonać cudu, jakim zdecydowanie są narodziny nowego życia. Domowy poród bywa dużo przyjemniejszy. Jest też na ogół spokojniejszy, gdy kobieta może przebywać w pomieszczeniu, jakie jest jej dobrze znane. Do takiego zabiegu, podobnie jak do porodu w szpitalu, trzeba się jednak przygotować. A jak to zrobić, aby wszystko przebiegło bez żadnych problemów?
Poród w domu
Przygotowania do porodu w domu należy rozpocząć w miarę szybko. Tak naprawdę im wcześniej, tym lepiej, bo póki kobieta nie znajduje się jeszcze na końcowym etapie ciąży, ma najwięcej siły do tego, by wszystko sobie dokładnie zaplanować. Najpierw należy się jednak skupić na podjęciu decyzji. Zdecydować, czy rzeczywiście chce się rodzić w domu, czy może jednak klasycznie w szpitalu. Warto na pewno rozważyć dokładnie dwie opcje. Wziąć pod uwagę zalety i wady obu rozwiązań, dostosować je do siebie i sprawdzić, która metoda porodu zyska więcej pozytywów. Kobieta nie powinna jednak nigdy podejmować takiej decyzji zupełnie samodzielnie. W końcu w porodzie ojciec dziecka też może wziąć udział, a na pewno z przyjemnością doradzi on swojej partnerce, co według niego byłoby dla niej lepsze. Czasem takie spojrzenie osoby z boku bardzo pomaga. Pozwala zobaczyć całą sytuację z innej perspektywy i być może dostrzec w niej jeszcze inne aspekty.
Kto powinien się na to zdecydować?
Na poród w domu najczęściej decydują się te mamy, które w swoich czterech kątach czują się najbezpieczniej i najlepiej. Są do nich przyzwyczajone i nie chcą ich opuszczać w tak ważnym i jednocześnie ciężkim dla nich dniu. Muszą jednak liczyć się z tym, że przy takim porodzie nie będą mogły skorzystać z bardziej specjalistycznego sprzętu. Nowoczesna aparatura przez cały czas dostępna jest w szpitalu. Więc gdy w trakcie porodu dojdzie do jakichś komplikacji, lekarze od razu mogą po nią się udać, by szybko rozwiązać problem.
Zobacz: https://www.emetro.pl/nauka-programowania-dla-dzieci-zalety/.
W przypadku rodzenia w domowych warunkach taka opcja nie istnieje. Poród wiąże się wtedy z dodatkowym ryzykiem. Choć jeśli wcześniej nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian w płodzie, najprawdopodobniej przebiegnie on jednak pomyślnie. Kobieta, która mimo wszystko wciąż ma jednak pewne obawy, nie powinna decydować się na rodzenie w domu. Dlaczego? Ponieważ dodatkowy niepokój i stres zaburzają proces rodzenia. Często go przyspieszają, a nie do końca jest to dobre dla dziecka.
Kobiety w ciąży znajdują się pod stałą opieką medyczną. Dlatego też jeżeli same nie potrafią zdecydować się na jedną z dwóch metod porodu, powinny koniecznie zgłosić się do swojego lekarza. To właśnie z nim trzeba o wszystkim porozmawiać. Wytłumaczy on pacjentce bardzo dokładnie, czym właściwie różni się poród w domu od tego w szpitalu. A dogłębna analiza sprawi, że kobieta na pewno przynajmniej trochę się uspokoi, a opanowanie pomoże jej w wyborze.