Pasy zębate to części wykorzystywane do budowy napędu wszelkiego rodzaju maszyn. Są wykorzystywane w wielu różnych urządzeniach. Cieszą się dużą popularnością, ze względu na efektywność, niewielkie rozmiary, lekkość oraz dużą wytrzymałość. Doskonale współpracują z kołami zębatymi, podobnie jak łańcuchy i paski klinowe. Wyjaśniamy, jak tego typu elementy są zbudowane i do czego mogą być wykorzystane.
1. Czym są pasy zębate i do czego służą?
2. Rodzaje pasów zębatych
3. Pasy na miarę potrzeb użytkowników
Czym są pasy zębate i do czego służą?
Pasy zębate należą do elementów, które znajdują zastosowanie w wielu różnego rodzaju maszynach. Stanowią integralną część przekładni napędowych. Ich cechą charakterystyczną są specjalne zęby, dzięki którym mogą z nimi współpracować koła zębate. Pasy wykonane są z materiałów odpornych na działanie chemikaliów, z których najbardziej popularny jest poliuretan. Istnieją również wersje, wykonane z gumy naturalnej i syntetycznej. Dodatkowo wzmocnienie zapewniają linki ze stali nierdzewnej. Paski zębate, podobnie jak pasy płaskie i klinowe, zbudowane są z wielu warstw okładzin ze wzmocnieniem rdzenia w postaci kordu ze stali, włókna szklanego lub aramidowego. Są niezbędne w przypadku zastosowań związanych z przekazywaniem napędu maszyny, ale także do zastosowań liniowych i tych związanych z wysoką dokładnością pozycjonowania osiowego i kątowego.
Rodzaje pasów zębatych
Pasy zębate możemy podzielić na pasy o podziałce calowej, metrycznej, jak również pasy specjalne – zębate i cięgna. Pierwsza kategoria pasków ów to ta, której parametry wyrażone są w calach, druga zaś w milimetrach. Mogą być uzębione zarówno jednostronnie, jak i dwustronnie. Te ostatnie mogą być symetryczne, oraz naprzemianległe. Ze względu na kształt zębów, wyróżniamy pasy zębate trapezowe, ewolwentowe, podwójne i półokrągłe. Typ trapezowy wykorzystuje się często w silnikach spalinowych. Natomiast półokrągłe, są częściami silników większych maszyn używanych w przemyśle ciężkim, a co za tym idzie, bardziej narażonych na obciążenie. Pasy zębate możemy spotkać w niektórych rodzajach przenośników rolkowych i taśmowych, prasach, wentylatorach, czy wiertarkach. Niektóre rodzaje pasków pokryte są tkaniną antystatyczną, co zwiększa ich wytrzymałość i zmniejsza hałas, emitowany w czasie pracy maszyny. Użycie tkaniny, przyczynia się również do lepszego zazębienia się pasa z kołem zębatym oraz zmniejsza współczynnik tarcia.
Pasy na miarę potrzeb użytkowników
Na rynku dostępne są wszystkie typy i podziałki pasków zębatych. Mogą być bezkońcowe, lub otwarte, o dowolnej długości. Typ bezkońcowy, świetnie sprawdza się w przenoszeniu dużej mocy, przy bezobsługowej pracy urządzenia. Pasy zębate docinane są z rękawa, o dowolnej szerokości według potrzeb klienta. Szerokości mogą być proste, daszkowe, przesunięte lub zaokrąglone. Istnieje też możliwość wyprodukowania pasa z klinem prowadzącym. Natomiast pasy otwarte mogą mieć dowolną długość. Można zamówić je w odcinkach lub połączone w obwód. Połączenia wykonuje się metodą zgrzewania. Oprócz prostego przycinania na wymiar, można zamówić bardziej skomplikowaną obróbkę pasów i wyposażenie ich w akcesoria. Do dodatkowych usług należy wspomniane wyposażenie pasa zębatego w klin prowadzący. Na życzenie klientów możliwe jest również wykonanie otworów w pasie, frezowanie części bieżnej, a nawet wyposażeniu go w zabieraki. Wszystko to pozwala przygotować produkt zgodny z oczekiwaniami klientów, tak aby napęd mógł działać długo i bezawaryjnie.