Olej do skrzyni biegów: kiedy i jak go wymieniać?

Skrzynia biegów jest jednym z podstawowych elementów każdego pojazdu. Na jej sprawność i wygodę użytkowania wpływa szereg czynników. Do najważniejszych zalicza się to, czy olej przekładniowy jest wysokiej jakości i czy właściciel samochodu wymienia go w odpowiedniej częstotliwości.

Oleje do automatycznej skrzyni biegów są odpowiedzialne za zmniejszenie tarcia, smarowanie ruchomych elementów i odprowadzanie ciepła. Ponieważ automatyczna skrzynia biegów jest bardziej skomplikowana niż manualna, potrzebuje oleju o lepszych parametrach. Nie bez znaczenia jest również częstotliwość jego wymiany.

Olej do automatycznej skrzyni biegów – wstęp

Obecność automatycznej skrzyni biegów znacząco wpływa na wygodę kierowcy. Jednak aby dobrze działała, ważny jest rodzaj zastosowanego oleju.. Warto wziąć pod uwagę oleje półsyntetyczne lub oleje syntetyczne. Jednocześnie musimy pamiętać, że płyny eksploatacyjne, nawet jeśli są wysokiej jakości, z czasem się zużywają, tracą swoje właściwości i trzeba je wymieniać. W jakich interwałach powinna odbywać się zmiana oleju w skrzyni biegów i od czego ta częstotliwość zależy?

Kiedy należy wymieniać olej w skrzyni biegów pojazdu? Praktyczne wskazówki dla właścicieli

Wskazówką do tego, kiedy wymieniać oleje do automatycznych skrzyń biegów w pierwszej kolejności jest instrukcja obsługi pojazdu. Powinna precyzować, po jakim czasie lub przy jakim przebiegu należałoby odwiedzić mechanika. Mimo to zdarzają się odstępstwa, przykładowo, kiedy samochód ma mniejszy przebieg, niż wskazuje instrukcja, ale pojawiają się problemy związane z użytkowaniem skrzyni biegów. Umówmy się z mechanikiem, gdy obserwujemy trudności podczas zmiany biegów, wyciek oleju, niepokojące dźwięki lub skrzynia biegów się przegrzewa.

. Kiedy oleje do automatycznej skrzyni biegów mętnieją i ciemnieją, oznacza to, że trzeba je wymienić. Podczas zakupu oleju zwraca się uwagę, by spełniał wymogi podane przez producenta. Dobrze, by zawierał związki dodatkowo chroniące skrzynię biegów. Jeśli chcemy mieć pewność, że produkt jest dobrej jakości, kupujmy oleje renomowanych marek.

Zalety z korzystania z wysokiej jakości olejów

Oleje do automatycznej skrzyni biegów różnią się między sobą pod wieloma względami i warto koncentrować się na tych z wyższej półki. Powodów jest co najmniej kilka. Chociaż oleje mineralne są tańsze niż oleje syntetyczne i oleje półsyntetyczne to jest to tylko pozorna oszczędność. Syntetyczne są znacznie trwalsze i pozwalają na dłuższą eksploatację. Tym samym warsztat będziemy odwiedzać rzadziej.

Dobrej klasy olej będzie lepiej chronić przed uszkodzeniami. Powinien wykazywać lepsze właściwości smarne, dlatego części wchodzące w skład skrzyni biegów będą dłużej sprawne. Wiele olejów, zwłaszcza oleje syntetyczne, jest uzupełnionych w dodatkowe składniki, jakie chronią przed osadami bądź korozją. Ponadto lepszej jakości produkty wykazują dobrą odporność na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzeń termicznych.

Podsumowanie

Olej do skrzyni biegów pełni kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania całego układu napędowego. Jego zadaniem jest nie tylko smarowanie mechanizmów, ale również chłodzenie oraz minimalizowanie tarcia między elementami przekładni. Regularna wymiana oleju pozwala na utrzymanie optymalnych właściwości smarnych, co skutkuje wydłużeniem żywotności skrzyni biegów. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do zwiększonego zużycia komponentów, co w konsekwencji może wymagać kosztownych napraw lub nawet wymiany całego układu. Warto również pamiętać, że w trudnych warunkach, takich jak intensywna eksploatacja czy duże obciążenia, jakość oleju ma szczególne znaczenie, wpływając na płynność zmiany biegów oraz komfort jazdy. Regularna kontrola stanu oleju i jego wymiana to więc kluczowe działania, które pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa i wydajności pojazdu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-metro