Niejednokrotnie w wielu miejscach można podziwiać przepiękne modele statków, samolotów czy czołgów. Dokładnie odwzorowane detale oraz wysoka klasa wykonania – to czynniki świadczące o sporym doświadczeniu i fachowej ręce wykonawcy. Aby dojść do takiego poziomu, potrzeba lat praktyki i przede wszystkim miłości do swojej pasji. Każdy może to osiągnąć, ale nie wszyscy mają na tyle wytrwałości i zaangażowania.
Spora część osób interesuje się modelarstwem i chciałaby samodzielnie rozpocząć tworzenie swoich dzieł. Przeszkodą jest natomiast brak wiedzy odnośnie tego jak zacząć, co w wielu przypadkach bywa frustrujące i demotywuje. Poniżej postaramy się przedstawić kilka rad dotyczących początków modelowania oraz podpowiemy, w jaki sposób zacząć traktować to jako hobby, a nie udrękę. Zapraszamy!
Pierwszy model do sklejania – jak dokonać prawidłowego wyboru?
Wybór pierwszego modelu może być dla niektórych decydującym. To być może od niego zależy, czy polubimy tę formę spędzania wolnego czasu, czy też okaże się ona nie dla nas. Warto więc przed przystąpieniem do zakupu czegokolwiek, pomyśleć o tym, co tak naprawdę nas interesuje. Ilość modeli dostępnych na rynku jest ogromna. W sklepach można spotkać modele samolotów do sklejania, czołgi, statki czy nawet pomniejszone samochody i motocykle. Z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.
Decydując się na pierwszy model, warto wcześniej o nim trochę poczytać. W ten sposób nieco bardziej się z nim zapoznamy, a i będziemy mogli dostrzec szereg detali, które później zastosujemy w naszym modelu. Z początku najlepiej wybierać łatwe w składaniu produkty, o skali nieprzekraczającej 1/72. Dopiero na późniejszym etapie starajmy się stopniowo podwyższać poprzeczkę.
Potraktuj to jak hobby, a nie konieczność
Modelarstwo to zajęcie dla ludzi mających trochę wolnego czasu. Skoro go nie mamy, nie traktujmy tego jako przymus, w którym musimy złożyć określoną część każdego dnia. Poczekajmy na weekend, dzień wolny od pracy czy święta. Tylko w ten sposób zostaniemy długotrwale przy tym hobby, a z czasem stanie się ono pasją. Wykonywanie codziennych, długich sesji powoduje, że bardzo szybko się do tego zniechęcimy. Zdecydowanie lepiej jest poczekać, aż ochota najdzie nas sama, a my nie zważając na nic wybierzemy się do pracowni.
Czy modelarstwo jest dla każdego?
Wiele osób uważa, iż modelarstwo jest czynnością przeznaczoną dla osób cierpliwych i dokładnych. To zdecydowanie błędna interpretacja. Hobby to pozwala rozwinąć umiejętności manualne i wpływa na naszą cierpliwość. Nikt od razu nie był złotą rączką, a wszystkiego trzeba się pierwsze nauczyć. Warto więc przysiąść i spróbować swoich sił, bez zwracania uwagi na to, że lekko się przy tym denerwujemy czy nam nie wychodzi. Cierpliwość przyjdzie z czasem i praktyką, a trzęsienie ręki z początku jest czymś zupełnie normalnym. W modelarstwie ważny jest spokój, opanowanie i chęć regularnej praktyki. Nie zapominajmy o tym, a z pewnością uda nam się dojść do perfekcji.