Minimalizm w domu – ciekawe aranżacje

Obecnie wiele stylów aranżacji wnętrz jest modnych, a jeden z nich stanowi minimalizm. To pojęcie z pewnością znane jest dużej grupie osób, jednak nie każdy wie, jak właściwie wygląda minimalistycznie urządzone pomieszczenie. Właśnie z tego powodu mylnie postrzegany jest jako styl laboratoryjny. Minimalizm w domu to coś znacznie ciekawszego. Wystarczy tylko spojrzeć na inspiracje, które bez problemu znajdziesz w Internecie! Od nas przygotowaliśmy garść praktycznych porad, jak osiągnąć minimalistyczne wnętrze. 

Korzenie minimalizmu jako stylu w architekturze

Minimalizm bazuje na filozofii zen będącej jednym z nurtów buddyzmu. Zgodnie z nią dąży do spokoju i harmonii. Jako kierunek w architekturze minimalizm rozwinął się pół wieku temu w Japonii.

Czym charakteryzuje się minimalizm w domu?

Nikogo nie zdziwi, że minimalizm opiera się na oszczędności kolorów oraz form. Nie znajdzie się tutaj mebli z ozdobnikami o zawiłych kształtach. Nie będzie tutaj łuków czy fal, lecz geometryczne bryły. W minimalizmie nie ma koronek, figurek czy innych niefunkcjonalnych dodatków. Najważniejszą zasadą jest fraza: „im mniej, tym lepiej”. Sprawdzi się on także w małych pomieszczeniach, jak na przykład tutaj: https://www.emetro.pl/mala-garderoba-w-sypialni-jak-ja-urzadzic/.

Czy minimalizm jest dla wszystkich?

Najtrudniejsze w aranżacji takiego wnętrza jest utrzymanie swoistej dyscypliny, ponieważ sam styl nie jest wymagający, jeśli chodzi o rozmiary pomieszczenia. Minimalizm bazuje na porządku, więc będziemy musieli unikać zagracania wnętrza, co czasem dzieje się niemal bez naszej woli. Jeżeli jednak jesteś osobą, która nie lubi zbędnych dodatków i dba o porządek, wówczas taka aranżacja będzie idealna.

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze?

Minimalizm to prostota i takie też powinny być meble. Należy unikać wszelkich ozdobników i dziwnych kształtów. Krawędzie powinny być proste. W przypadku zdecydowania się na drewniane meble, powinno się wybrać te, które mają gładkie powierzchnie, a zwoje nie są wyraziste. Najlepiej, gdyby meble dzięki swojej prostocie były ponadczasowe. Jednocześnie nie należy zapychać wnętrz dużą ilością mebli – ma być ich tyle, by dało się pomieścić nasze rzeczy. Trzeba również unikać ciężkich kanap, łóżek czy foteli – lepiej zdecydować się na bardziej smukłe i eleganckie modele, które będą spójne z prostymi meblami.

Ciekawym rozwiązaniem są sufity podwieszane!

Minimalizm w domu powinien nam się kojarzyć z ułożeniem, porządkiem i niezbędnością. Nie ma tu miejsca na przesyt i nadmiar. Z jednej strony to duże ułatwienie w aranżacji, gdyż ograniczamy się do minimum jeśli chodzi o produkty. Zakres wyboru jest dość wąski, tak w kolorystyce, jak i w meblach. Jednak z drugiej strony minimalizm to także perfekcja, a więc musimy znaleźć artykuły, które będą po prostu w punkt! 

Minimalizm w domu – o tym pamiętaj!

Bardzo istotne są również ściany i podłogi. Poczucie porządku pomogą utrzymać ściany pomalowane na chłodne odcienie. Mogą być to zarówno szarości, jak i chłodne nienachalne pastele. Dopuszczalne jest również wymalowanie czarno-białej szachownicy. Na podłogę najlepiej sprawdzą się duże kafle lub panele, a każdy z tych materiałów powinien być gładki i pozbawiony wzorów. Z uwagi na prostotę mebli oraz oszczędność dodatków, można zdecydować się na podłogę w ciemnym kolorze. Należy również pamiętać, że styl minimalistyczny wyklucza dywany.

To zachowanie jednolitych, stonowanych kolorów wcale nie oznacza, że wnętrze będzie nudne! Wbrew pozorom takimi prostymi barwami i minimalizmem można nieźle ograć aranżację. Wystarczy tylko postawić na odpowiednie połączenia, na przykład jedna wyróżniająca się kolorem ściana. Oczywiście wciąż stonowana, na przykład ciemno-szara. Choć wyklucza się tu dywany, to minimalizm w domu wcale nie musi być zimny. Wszystko po prostu musi być odpowiednio ze sobą połączone. 

minimalistyczne wnętrze

Minimalizm to także szczegóły i detale! 

Kolejną zasadą minimalizmu jest to, że każdy detal ma znaczenie. Nie dotyczy to tylko dodatków, ale również kolorów mebli czy poduszek – one tak samo, jak ściany powinny być jasne lub pastelowe, chyba że chcemy stworzyć kontrast (np. biała ściana w połączeniu z grafitową kanapą). Jeżeli jednak chodzi o dodatki – nie trzeba wyeliminować ich w stu procentach. Można zostawić kilka, które nadadzą minimalistycznemu wnętrzu nieco więcej charakteru, jednak trzeba zrobić to z głową. Nie powinny być to losowe dodatki, muszą mieć znaczenie, ponieważ minimalizm je wyeksponuje. Może być to nowoczesny obraz, nietypowa tkanina lub doniczka z rośliną. Dobrym ozdobnikiem będzie duża i nietypowa, lecz pasująca do wnętrza lampa.

Należy również pamiętać o tym, że w minimalizmie liczy się efekt końcowy, a nie każdy element osobno. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by wszystko do siebie pasowało. W innym wypadku nie uzyska się pożądanego porządku i spokoju. Elementy wnętrza muszą być spójne.

Jak stworzyć minimalistyczne, ale i wyróżniające się wnętrze?

Wykorzystane we wnętrzu materiały powinny być wysokiej jakości, co zapewni im ponadczasowość. W minimalizmie sprawdzi się ekologiczna skóra, beton, drewno, stal, a także plastik. Ciekawym pomysłem będzie pomalowanie trzech ścian na szaro oraz zastosowanie betonu architektonicznego na czwartej. Nie wprowadzi to bałaganu, a nada wnętrzu charakteru i usunie ewentualny niedosyt spowodowany brakiem zagracających wnętrze figurek i dywanów. To bardzo ważny aspekty – minimalizm w domu to porządek! Trzeba o tym pamiętać w późniejszym czasie, kiedy już będziemy mieszkać w naszych czterech kątach. Minimalizm nie będzie zachowany, jeśli nie zapanujemy na porządkiem. Dlatego właśnie ułatwmy sobie zadanie poprzez brak zbędnych gadżetów, figurek i stojących na półkach przedmiotów! 

Redakcja e-metro