Mała sypialnia – ciekawe pomysły na aranżacje

Mała sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tutaj w końcu nabieramy siły na kolejny dzień, odpoczywamy po męczących aktywnościach czy też po prostu relaksujemy się, czytając w łóżku ulubioną książkę. Dlatego aranżacja sypialni jest bardzo ważna. Problem pojawia się, kiedy sypialnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów. W takim przypadku jej wygodne i komfortowe urządzenie może być bardzo utrudnione, co jednak wcale nie oznacza, że niemożliwe. I chociaż małe pomieszczenia są prawdziwym wyzwaniem dla projektantów, to bez wątpienia można maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, by stworzyć sypialnię na czasie.

mała sypialnia aranżacja

Mała sypialnia a kolory

Projektanci wnętrz bardzo często sięgają po różnego rodzaju sprytne sztuczki, których zadaniem jest optyczne powiększenie wnętrza. W przypadku niewielkich sypialni jest to bardzo ważne. Dlatego niewielkie sypialnie powinny być urządzone z wykorzystaniem jasnych kolorów. Białe meble i ściany, a także dodatki w pastelowych kolorach to sprawdzony sposób na to, by sypialnia wyglądała na o wiele większą niż w rzeczywistości. Oczywiście, wcale nie trzeba ograniczać się jedynie do bieli – równie elegancko będą prezentować się różnego rodzaju odcienie szarości, błękitów, zieleni i innych kolorów. Oczywiście osoby, które źle czują się w jasnych wnętrzach, wcale nie muszą rezygnować z wprowadzenia ciemnych kolorów. Jednak aranżacja sypialni z ich wykorzystaniem powinna być dokładnie przemyślana. Ciemny kolor można zastosować na przykład wyłącznie na jednej ścianie, która będzie stanowiła element kontrastowy dla reszty pomieszczenia. Takie rozwiązanie nie przytłoczy całej aranżacji, a będzie stanowiło bardzo ciekawy detal.

Przy niewielkich wnętrzach liczy się każdy element. Odpowiednia kolorystyka, ale i dobranie ozdób i samych mebli to klucz. Trzeba wybrać konkretny styl, którego będziemy się trzymać. Nie można mieszać za dużo, gdyż to przytłoczy całą aranżację. W małych mieszkania i domach z pewnością sprawdzi się minimalizm we wnętrzach.

Czy mała sypialnia może być optycznie powiększona?

Jeśli chodzi o optyczne powiększenie wnętrza, to równie doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lustra. Nie tylko dodają one głębi pomieszczeniu, ale także sprawiają, że wygląda ono na o wiele większe, niż naprawdę jest. W zależności od potrzeb można zdecydować się na lustro montowane na szafie, niewielkie stojące zwierciadło bądź też ogromne lustro zajmujące całą ścianę. Wybierając lustro połączone z szafą zyskuje się także dodatkową przestrzeń do przechowywania niepotrzebnych przedmiotów. A trzeba dodać, że mnóstwo stojących na wierzchu drobiazgów optycznie zagraca pomieszczenie i odejmuje mu przestrzeni.

pomysł na małą sypialnię

Niewielkie sypialnie a okna

Nawet niewielkie pomieszczenie będzie wydawać się znacznie większe, jeśli będzie prawidłowo oświetlone. Dlatego warto unikać niepotrzebnego zaciemniania okiem, jeśli sypialnia jest niewielkich rozmiarów. Oczywiście, aby zachować minimum prywatności, potrzebna jest odpowiednia zasłona. Dobrze jest zdecydować się na żaluzje, które wpuszczają światło do pomieszczenia, ale jednocześnie odgradzają je przed wzrokiem ciekawskich. Dobrym rozwiązaniem są także delikatne firanki, które zasłaniają okno, ale jednocześnie dodają wnętrzu szlachetności i subtelności.

Małe wnętrza to obecnie już nie taki duży problem! Coraz więcej osób decyduje się na mniejsze mieszkania, czy też przemeblowuje swoje cztery kąty. Nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć bardzo funkcjonalne pomieszczenia. Sprawdź pomysły na małą garderobę: https://www.emetro.pl/mala-garderoba-w-sypialni-jak-ja-urzadzic/.

Umeblowanie niewielkiej sypialni

Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku niewielkiej sypialni mniej znaczy więcej. Dlatego warto unikać różnego rodzaju bibelotów oraz drobiazgów, które niepotrzebnie zagracają przestrzeń. Szczególnie przydatne mogą okazać się wielofunkcyjne meble, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Dobrym rozwiązaniem są składane stoliki nocne, które w razie potrzeby w dzień można złożyć. Meble w niewielkiej sypialni nie powinny przytłaczać reszty pomieszczenia. Wręcz przeciwnie – powinny być one delikatnej konstrukcji, utrzymane w pastelowych barwach. Ciężkie wyposażenie może niepotrzebnie przyciągać uwagę, optycznie zmniejszając i tak ograniczoną przestrzeń. Łóżko w niewielkiej sypialni powinno znajdować się w centralnej części pomieszczenia. Nie należy bać się go eksponować – zwłaszcza jeśli wybierze się model bardzo atrakcyjny wizualnie. Jeśli łóżko ma służyć dwójce ludzi, dostęp do niego powinien być równy i komfortowy z obu stron.

Podsumowując, niewielkie rozmiary sypialni wcale nie są ogromną przeszkodą, jeśli dysponuje się odrobiną wyobraźni oraz odpowiedni projektem, który optycznie powiększy wnętrze.

Redakcja e-metro