Makaronowe muszle w 4 propozycjach, którymi zaskoczysz gości

Są doskonałą bazą dla różnych farszy i sosów. Smakują wybornie i oprócz kulinarnych walorów gwarantują także estetyczne. Gigantyczne czy mniejsze idealnie nadają się do włoskich dań. Mają kształt, który z łatwością można wypełnić różnymi nadzieniami. Oto kilka pomysłów, jak przyrządzić makaronowe muszle.

Jak wybrać najlepszy wariant? Conchiglione są pojemne, lumaconi na wpół otwarte, a faraglioni prezentują mocno zwinięty środek. Wybór makaronowych muszli jest zależny od tego, jaki masz pomysł na danie. W ofercie sklepów, np. https://ecowybrane.pl/pl/menu/produkty-sypkie-i-zbozowe/makarony-bio/makaron-muszle-duze-muszelki-bio-4983 znajdziesz nawet małe muszelki z makaronu, które dodaje się do sałatek i zup. Warto zwrócić uwagę na markę – sprawdzona zapobiegnie słabym jakościowo produktom, które będą rozpadać się i pękać.

1.     Makaronowe muszle z farszem mięsnym

W garnku zagotuj osoloną wodę. Dodaj do niej 300 g muszli makaronowych i ugotuj. Gdy będą al dente, odsącz i ostudź. W międzyczasie na patelni rozgrzej masło, by podsmażyć posiekaną główkę cebuli i dwa ząbki czosnku. Miękkie warzywa połącz z 300 g mielonego mięsa i usmaż na złoty kolor. Następnie wbij 1 jajko i dopraw wedle uznania oregano, tymiankiem i posiekaną natką pietruszki. Wymieszaj, aż wszystkie składniki się połączą, doprawiając solą i pieprzem. Napełnij każdą muszlę mięsnym farszem i ułóż je w naczyniu żaroodpornym. Teraz zalej danie gotową passatą pomidorową i posyp startym serem parmezanem. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 20-25 minut, aż ser się rozpuści.

  • Makaronowe muszle nadziewane warzywami 

Na patelni rozgrzej oliwę z oliwek i wrzuć na nią posiekaną główkę cebuli oraz czosnku, smażąc przez około 2-3 minuty. Następnie dodaj pokrojone w kostkę 2 papryki (żółtą i czerwoną), a także 1 cukinię. Smaż przez kolejne 5-7 minut, aż warzywa zmiękną. Teraz czas na pokrojone pomidory z puszki oraz takie przyprawy jak oregano, bazylia, sól i pieprz. Wszystko razem wymieszaj i smaż na małym ogniu jeszcze przez około 10 minut. W międzyczasie ugotuj muszle makaronowe zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Kiedy ostygną, napełnij gotowanymi warzywami i posyp startym serem mozzarella. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15-20 minut, do zarumienienia.

  • Makaronowe muszle z farszem rybnym

Ugotuj 20 makaronowych muszli (conchiglione), ale skróć czas ich gotowania o 2 minuty, żeby pozostały al dente. W międzyczasie w blenderze zmiel 300 g mięsa rybnego (dorsza lub łososia). Dodaj do niego 1 cebulę, 2 ząbki czosnku, ½ szklanki startego parmezanu, ½ szklanki bułki tartej, 1 jajko, trochę posiekanej natki pietruszki oraz 1 łyżkę soku z cytryny. Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj wszystko do uzyskania jednolitej masy. Farszem napełnij każdą muszlę i umieść je w naczyniu żaroodpornym. Posmaruj roztopionym masłem i piecz w piekarniku przez około 20 minut, aż lekko się zarumienią. Podawaj na gorąco, udekorowane pietruszką lub plasterkami cytryny.

4.      Sałatka z makaronowymi muszlami

Ugotowane, mniejsze muszle makaronowe (gnocchetti) wymieszaj z pokrojonymi warzywami, takimi jak pomidory, ogórki, cebula i papryka oraz ulubionymi dodatkami. Mogą to być oliwki, kapary, orzechy lub świeża natka pietruszki, polane oliwą z oliwek i octem balsamicznym. Inną propozycją jest przekąska, którą stanowią nieco większe, ugotowane muszle (lumaconi), które możesz wypełnić serem feta i oliwkami. Posyp takie danie natką pietruszki – idealnie nadaje się jako starter.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro