Dlaczego czytanie książek jest tak bardzo polecane w czasach kiedy każdy z nas ma na wyciągnięcie Internet, telewizję? Cały tego fenomen tkwi w tym, że czytanie jest niczym gimnastyką dla naszego mózgu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze głowy również potrzebują regularnych ćwiczeń. W księgarniach znajdziemy różne gatunki książek, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie się nudzić. W tym artykule skupimy się dokładniej na książkowych pozycjach o rozwoju osobistym. Przedstawimy również kilka propozycji z którymi powinien zapoznać się każdy z nas.
Od czego zacząć rozwój osobisty?
Efektowny początek na ścieżce rozwoju osobistego nie należy do najprostszych. Szukając inspiracji, porad jak zacząć, ludzie chłoną wszystko co widzą bez większego zastanowienia. Droga ta zazwyczaj niestety prowadzi do nikąd. Można szybko się wypalić lub zagubić wśród motywacyjnych haseł. Pułapka dobrodziejstwa Internetu doprowadzi nas do miejsc z informacjami, które jedynie zaśmiecają nam naszą głowę. Rozwój osobisty to często zbyt mocno przereklamowany temat w mediach. Spora część akcji niestety niekoniecznie nastawiona jest na nasz samorozwój, ale na zyski firmy.
Na samym początku powinniśmy przede wszystkim określić nasze potrzeby. Warto zastanowić się czego i w jaki sposób chcemy się nauczyć i czy aby na pewno jest nam to potrzebne. Może będziemy potrzebować kogoś do pomocy?
Kolejnym krokiem jest zrobienie konkretnego planu, którego będziemy się trzymać. Regularne notowanie postępów wpłynie na na naszą mobilizację. Z czasem możemy przechodzić na coraz to wyższe etapy i analizować nasze obserwacje.
Nasze książkowe propozycje
Przygotowaliśmy krótką listę prezentującą najwyżej oceniane książki o rozwoju osobistym.
- Joseph Murphy „Potęga podświadomości. Wydanie nowe uzupełnione” – czyli światowy bestseller w dziedzinie rozwoju. Sam autor był prekursorem pozytywnego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. W jego książce znajdziemy historie osób, które poprzez zmianę swojego nastawienia i sposobu myślenia, pokonały swoje życiowe trudności. Pokazuje jak efektywna może być praca nad własną podświadomością. Książka napisana jest prostym i przystępnym językiem, tak aby była zrozumiała w odbiorze dla każdego z nas.
- Dale Carnegie „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” – to pozycja która przyda się nie tylko w samorozwoju ale może być również pomocna przy prowadzeniu biznesu. Autor w prosty sposób opisuje zasady budowania zdrowych relacji na różnych płaszczyznach życia. Podaje on przykłady które ukazują istotę konfliktów a równocześnie przedstawia sposoby jak je rozwiązać.
- Dale Carnegie „Jak przestać się martwić i zacząć żyć?” – to propozycja dla tych wiecznie zmartwionych. Autor twierdzi, że użalanie się na sobą i światem jest nałogiem, takim samym jak papierosy, alkohol czy używki. Oznacza to, że można się z niego wyleczyć, ale oczywiście niekoniecznie będzie łatwo. W książce znajdziemy praktyczne wskazówki od czego zacząć i jak pozbyć się wszelkich obaw i lęków. Miliony ludzi na całym świecie zdołały wyleczyć się z cywilizacyjnej choroby “zamartwiania” więc również uda się to i tobie.
- Stefanie Stahl „Odkryj swoje wewnętrzne dziecko” – czyli dzieło, które pomoże nam dotrzeć do naszych wewnętrznych potrzeb. Autor pokazuje, jak ogromne znaczenie w naszym dalszym rozwoju mają schematy nabyte w dzieciństwie. Książkę tę możemy nazwać poradnikiem, który pomoże nam znaleźć oblicze naszego wewnętrznego dziecka dzięki licznym zadaniom i ćwiczeniom do wykonania. Stosując się do zaleceń, nasze życie może stać się jeszcze szczęśliwsze niż było dotychczas
- Elrod Hal „Fenomen poranka” – czyli poradnik do stworzenia radosnego i pełnego energii poranka każdego dnia. Autor opisuje swój program “Miracle Morning” czyli przemiana nawyków dzięki której możemy stać się jeszcze lepszą wersją siebie. Polega on na stawaniu wcześnie rano, kiedy to inni ludzie dopiero przewracają się na drugi bok. Nawet jeżeli przez całe życie miałeś problem ze wczesnymi pobudkami, ta prosta metoda może to zmienić.
Co daje czytanie książek?
Według badaczy z zakresu neurologii, nasz mózg również potrzebuje gimnastyki aby prawidłowo funkcjonować. Jeżeli pragniemy zachować sprawność umysłu na długie lata, powinniśmy regularnie dostarczać mu dawki wysiłku. Jedną z lepszych metod jest właśnie czytanie książek. W ten sposób połączymy przyjemne z pożyteczny, wybierając gatunek na który mamy ochotę.Warto zapoznać się również z artykułem gdzie znajdziemy pozycje związane z rozwojem zawodowy https://ksiazki.wp.pl/ksiazkowy-niezbednik-dla-przedstawiciela-handlowego-jakie-sa-najlepsze-ksiazki-o-sprzedazy-6749624651991808a.
Książki oczywiście nie tylko stymulują umysł ale i poszerzają zasób słownictwa. Posiadając szeroką bazę słów, nasze wypowiedzi będą jeszcze bardziej godne uwagi dla odbiorców. Poza tym powinniśmy się również poczuć spokojniejsi. Koncentrując się na tekście jesteśmy uspokojeni – oczywiście jeżeli fabuła nie jest za bardzo napięta.