Karnisze – rodzaje i wybór odpowiedniego

Karnisze są jednym z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. Mocuje się do nich zazwyczaj zasłony lub firany. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje karniszy, a także jak wybrać odpowiedni spośród nich.

Karnisze rodzaje

W sprzedaży można znaleźć bardzo zróżnicowane rodzaje karniszy, które różnią się względem siebie wieloma parametrami. Wśród nich można wymienić między innymi sposób montażu, a także długość oraz kolor. Dlatego podczas wyboru tego rodzaju elementów wyposażenia wnętrza warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim każdy karnisz powinien być w odpowiedni sposób dostosowany do danego wnętrza. Oprócz tego musi on również dobrze pasować do wielkości okna, a także rodzaju dekoracji, która się w nim znajduje. Wśród różnych rodzajów karniszy można wymienić w szczególności następujące:
– drewniane, które wykorzystywane są głównie we wnętrzach klasycznych, a także rustykalnych,
– metalowe, które są najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem tego typu produktów,
– linkowe, które są przeznaczone do zawieszania bardzo miękkich tkanin,
– szyny sufitowe, które sprawdzą się tam, gdzie nie będzie możliwy montaż tradycyjnych karniszy,
– minikarnisze do zazdrostek, które zazwyczaj montowane są w połowie okna w kuchni.

Długość karnisza

Podczas wyboru odpowiedniego karnisza do naszego wnętrza należy również zwrócić uwagę na jego długość. Powinna być ona w bardzo dobry sposób dopasowana do wielkości okna, ponieważ jest to najbardziej istotna kwestia podczas montażu tego rodzaju produktu. Zmierzenie otworu okiennego umożliwi wybranie odpowiedniego modelu karnisza, a także sposobu jego mocowania. Jednak podczas zakupu tego rodzaju produktu warto uwzględnić kilka ważnych kwestii. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić następujące:
– powinno się wybierać karnisz, który będzie o trzydzieści lub czterdzieści centymetrów dłuższy niż szerokość okna; dlatego też powinien z każdej strony wystawać o około piętnaście lub dwadzieścia centymetrów,
– firana lub zasłona, która zawieszona jest na karniszu nie powinna się opierać ani o parapet, ani o grzejnik,
– karnisz powinien być zamontowany około pięć centymetrów nad oknem.
Wśród najbardziej popularnych długości karniszy można w szczególności wymienić 240 centymetrów, 200 centymetrów oraz 160 centymetrów. Jednak można je ze sobą dowolnie łączyć lub nawet skracać, jeśli wystąpi taka konieczność.

Kolor karnisza

Wybierając karnisze do swojego wnętrza należy również zwrócić uwagę na ich kolorystykę. W sprzedaży jest ona dostępna w bardzo wielu wariantach, dlatego należy ją w dokładny sposób przemyśleć. Barwę tego rodzaju produktu należy w odpowiedni sposób dopasować do pozostałego wyposażenia wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu posiadamy dodatkowe elementy w barwie złotej to bardzo dobrym wyborem będzie karnisz w kolorze złotym. Natomiast jeśli dominują srebrne dodatki to dobrym wyborem będzie srebrny karnisz. Wśród najbardziej popularnych rodzajów karniszy można przede wszystkim wymienić następujące:
– chrom matowy,
– satyna nikiel,
– złoty antyk,
– nikiel.
Ponadto do każdego karnisza należy wybrać odpowiednio dopasowane końcówki, które będą się dobrze prezentować w danym wnętrzu.

Sposób użytkowania

Na karniszu zazwyczaj wiesza się takie elementy jak firany czy też zasłony. Można to uczynić na różne sposoby. Wśród nich można wymienić przede wszystkim następujące:
– rozwiązanie tunelowe i taśmy marszczące, w którym na karnisz zakłada się tunel znajdujący się na górze tkaniny,
– szelki, co sprawia, że tkanina mocowana jest do karnisza z wykorzystaniem ozdobnych tasiemek,
– otwory w kształcie kółek, które są specjalnie przygotowane, aby założyć je na karnisz.
Sposób wieszania zasłon lub firan zależny jest przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Dlatego warto przemyśleć wszystkie możliwe rozwiązania zanim wybierze się to ostateczne. Należy zastanowić się, co najlepiej będzie się prezentowało w naszym wnętrzu i to wybrać. Na pewno będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie mieć efektywnie urządzone wnętrze.

Redakcja e-metro