Wiele osób zastanawia się, jakie zwierzątko dla dziecka będzie najlepszym wyborem. Należy wziąć pod uwagę, że jest to spora odpowiedzialność – właśnie dlatego decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Ponadto konieczne jest zastanowienie się, czy maluch jest gotowy na opiekę nad pupilem. Kilkuletni smyk może szybko znudzić się nowymi obowiązkami, które będą musiały zostać przejęte przez rodziców. Być może dzięki poniższym wskazówkom podjęcie ostatecznej decyzji stanie się prostsze.
Kiedy jest odpowiedni moment?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, na jakim etapie życia dziecko jest przygotowane do opieki nad zwierzęciem, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie można zapominać o tym, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie. Z pewnością lepiej jest zaczekać na ukończenie przez malucha trzeciego roku życia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że smyk może nieumyślnie zrobić krzywdę zwierzakowi. Warto również wziąć pod uwagę, że w momencie zagrożenia pupil może zaatakować, a tym samym wyrządzić sporą krzywdę.
Ważne jest, by upewnić się, że smyk jest świadomy swoich nowych obowiązków. Nie jest to chwilowa zachcianka, a w wielu przypadkach odpowiedzialność na lata. Dobrze, jeśli pozwolimy dziecku „sprawdzić się” np. podczas opieki nad pupilem sąsiadów lub znajomych. Jeśli po kilku tygodniach nasza pociecha nie straci zapału, to najprawdopodobniej możemy obdarzyć ją zaufaniem. Oczywiście należy pamiętać, że smyk powinien poznać wszystkie strony posiadania zwierzątka – również te mniej przyjemne obowiązki.
Jakie zwierzątko wybrać?
Wybór zwierzaka nie jest oczywisty. Wiadomym jest, że warunki mieszkaniowe odgrywają bardzo ważną rolę. Czasami nie możemy pozwolić sobie na wymarzonego psa lub kota.
– Gryzonie – myszki, chomiki, czy też świnki morskie wymagają opieki, jednak są miej angażujące. Ponadto klatka zajmuje mniejszą ilość przestrzeni, co w niektórych przypadkach ma znaczenie. Nie należy jednak zapominać, że gryzonie również mają swoje potrzeby, więc nie można podchodzić do nich lekceważąco. Faktem jest, że żyją nieco krócej, niż kot, czy też pies. Dobrze jest wspomnieć także o szczurach, jednak zajmowanie się nimi wymaga specjalistycznej wiedzy.
– Ptaki – nie jest to dobra opcja dla każdego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kilkuletnie dziecko raczej nie poradzi sobie z samodzielnym wyczyszczeniem klatki. Ponadto ptaków nie można głaskać lub przytulać. Regularnie można jednak je wypuszczać, jednak należy zadbać o kwestie bezpieczeństwa. Bywa tak, że ptaszki są bardzo głośne – nie tylko w dzień, ale również w nocy.
– Rybki – to najbezpieczniejsza opcja dla tych, którzy chcą zminimalizować ilość obowiązków. Trzeba jednak wiedzieć, że profesjonalny sprzęt i akcesoria kosztują niemało. Wymiana wody w akwarium to zadanie dla osoby dorosłej.
– Żółwie morskie – przygotowanie terrarium wymaga sporego nakładu finansowego. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, że mogą pozwolić sobie na sporą inwestycję. Opisywane zwierzę jest nieco egzotyczne i wymaga specyficznych warunków otoczenia. Prawdą jest jednak to, że obserwowanie jego życia, to wielka przyjemność.
– Psy – nie od dziś wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wychowany z dzieckiem z pewnością będzie jego wiernym kompanem. Problemem może okazać się jednak duża ilość obowiązków, które są związane z posiadaniem omawianego zwierzaka. Warto wiedzieć, że niektóre osobniki żyją nawet dwadzieścia lat. Pamiętajmy, że nie każda rasa jest pozytywnie nastawiona do dzieci – małe pieski z uwagi na swoje gabaryty mogą wykazywać agresję ze strachu.
– Koty – osobowość kota to prawdziwa loteria. Może trafić nam się samotnik, który będzie stronił od zabaw, a nawet głaskania. Oczywiście niektóre zwierzaki kochają kontakt z człowiekiem i oznajmiają to poprzez głośne mruczenie. Ciężko jednak powiedzieć, co wyrośnie z kociaka przyniesionego do domu, więc należy liczyć się z każdą ewentualnością. Koty bywają bardzo charakterne, a więc nie zawsze sprawdzą się w przypadku dzieci.