Posiadając większe środki finansowe, większość osób chce je w jakiś sposób zainwestować. Istnieje wiele możliwości o różnej stopie zwrotu, a także powiązane z rozmaitymi ryzykami. Zasadniczo należy założyć, że im więcej można zyskać – tym więcej można stracić. Jak inwestować pieniądze?
Klasyka gatunku – nieruchomości
Wśród najpopularniejszych inwestycji znajdują się właśnie nieruchomości. Wymagają one jednak znacznych środków finansowych – bowiem trzeba wykupić lokal, a następnie go wyremontować, by później móc go wynająć lub sprzedać.
Zasadniczo, jest to stosunkowo bezpieczny rodzaj inwestycji, jednak należy liczyć się z tym, że zwrot nie musi nastąpić szybko, zwłaszcza w przypadku sprzedaży. Niewiele osób decyduje się bowiem na zakup mieszkania czy domu w ciągu kilku chwil – z reguły taka decyzja jest związana z dokładnymi kalkulacjami i wielomiesięcznymi debatami, a także oglądaniem wielu lokali.
Jeśli chodzi o wynajem, wiąże się on z ryzykiem, że trafimy na niesumiennych lokatorów, którzy nie będą płacić. Co prawda w takiej sytuacji można zabezpieczyć się umową najmu okazjonalnego, jednak nawet w takim przypadku pozbycie się uciążliwych mieszkańców nie jest wcale takie proste i wymaga sporo czasu.
To dobry rodzaj inwestycji, gdy mamy znaczące środki finansowe, a także zaufane osoby, które chcą zamieszkać w lokalu w zamian za odstępne. Dobrą formą inwestowania w nieruchomości jest również zakup lokalu w atrakcyjnym dla turystów miejscu i najem krótkoterminowy: w ten sposób można zarobić znacznie więcej w krótkim czasie, ale równocześnie – trzeba się liczyć z okresowymi przestojami.
Coraz częściej pojawiającą się formą inwestycji jest również zakup nieruchomości pod wynajem przedsiębiorcom. W takiej sytuacji należy zakupić znacznie większy budynek, który sprawdzi się na przykład dla różnego rodzaju biur czy klubów dziecięcych lub innych rodzajów działalności. Jednocześnie, czynsze w takich budynkach są znacznie wyższe.
Kryptowaluty – czym są?
To forma środka płatniczego, który nie ma żadnej formy fizycznej. inwestowanie w nie oznacza zakup walut i oczekiwanie na wzrost. Można zarobić naprawdę sporo, ale jednocześnie – wahania kursów mogą sprawić, że co nieco stracimy. Zdecydowanie nie jest to forma inwestycji krótkoterminowej – szczególnie jeśli chcemy zobaczyć spore zyski.
Wśród kryptowalut można wskazać BitCoin, Ethereum czy Litecoin. Jest ich znacznie więcej, ale rzeczywiste zarobki można osiągnąć na tych najpopularniejszych. Inwestowanie w kryptowaluty nie wymaga znaczących środków finansowych, ale gdy włożymy mało – nie ma co liczyć na ogromny wzrost kapitału.
Inwestowanie w alkohole
To rodzaj inwestycji, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Możliwe jest inwestowanie w wina lub whisky, które są skupowane przez kolekcjonerów.
W obydwu przypadkach trzeba posiadać pewną wiedzę dotyczącą alkoholi, bowiem w inwestowaniu w wino czy whisku chodzi o to, by zakupić trunek w dobrej cenie, a następnie (we własnym zakresie) odsprzedać kolekcjonerowi za wyższą kwotę. To oznacza, że trzeba wiedzieć nie tylko, w co inwestować, ale również jak to robić i gdzie następnie znaleźć osobę chętną na nabycie trunku.
Inwestując w whisky zazwyczaj kupuje się beczkę tego trunku (lub nawet materiału do jego stworzenia), aby następnie czekać, aż alkohol zyska swoje właściwości. Dlatego też należy liczyć się z tym, że to inwestycja długofalowa.
Bezpieczne formy inwestowania
Wśród najbezpieczniejszych, ale równocześnie najmniej opłacalnych form oszczędzania można wskazać obligacje czy lokaty (długoterminowe lub krótkoterminowe). W obydwu przypadkach należy jednak liczyć się z tym, że zwrot nie będzie duży – choć przynajmniej jest pewny.
Wysokość oprocentowania lokat jest uzależniona od tego, jakie stopy procentowe zostały ustanowione przez Radę Polityki Pieniężnej. Sytuacja pożądana przez kredytobiorców (czyli taka, w której oprocentowanie jest niskie) jest paradoksalnie najgorszą sytuacją dla osób chcących otworzyć lokatę. Wówczas bowiem stopa zwrotu jest bardzo niska.