E-sprawozdania finansowe mają służyć podatnikom i docelowo ułatwić ich rozliczanie się z organami oraz umożliwić lepszą kontrolę nad przedsiębiorstwem – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jednak na początku wprowadzenia każdej reformy pojawiają się pewne pytania, czy problemy. Ponieważ mogą być wskazówką dla innych przedsiębiorców – warto odpowiadać na najczęstsze z nich.
Czy poza złożeniem e-sprawozdania finansowego, przedsiębiorcy wpisani do KRS muszą złożyć odpowiednie sprawozdanie finansowe do odpowiedniego urzędu skarbowego?
System e-sprawozdań finansowych ma z założenia uporządkować cały system składania tych dokumentów oraz ujednolicić sposób ich składania. Dlatego podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS nie muszą dodatkowo składać sprawozdań finansowych do urzędów skarbowych – dla nich Krajowy Rejestr Sądowy samodzielnie przekaże sprawozdanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych (przez co dalej e-sprawozdanie finansowe trafi do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej).
Gdzie składać mają sprawozdanie jednostki zobowiązane do przygotowania e-sprawozdania, ale niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS?
W ramach wprowadzanych reform zmian, e-sprawozdania powinny przygotować między innymi jednostki niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS – na przykład fundacje lub stowarzyszenia. W takich wypadkach podmioty te powinny sporządzić sprawozdanie, co prawda w formie elektronicznej, jednak tak zwanej nieustrukturyzowanej, którą następnie powinny złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (czyli nie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej). Złożenie e-sprawozdania może zostać dokonane, na przykład poprzez wysłanie e-sprawozdania na odpowiednią, elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego.
Czy e-sprawozdanie może zostać przygotowane za pomocą specjalnych aplikacji komputerowych?
Tak jak w przypadku wypełniania elektronicznych deklaracji podatkowych e-PIT, w przypadku e-sprawozdań, zarówno Ministerstwo Finansów, jak i profesjonalne podmioty komercyjne, przygotowali specjalne aplikacje do przygotowywania tego rodzaju dokumentów. Podobnie jak przy e-deklaracjach podatkowych – wybór należy do podatnika. Z głównych różnic, wskazywanych jako dzielące te dwa rozwiązania, jest wskazanie na charakter i cel stworzenia tych systemów, które wprost wpływają na ich praktyczne działanie. Aplikacja publiczna z założenia będzie mniej rozbudowana, ponieważ musi dostosować się do potrzeb dużej grupy podmiotów oraz posiadanych przez nich zróżnicowanych sprzętów komputerowych, jednocześnie nie obciążając zbytnio serwerów publicznych, z których korzysta bardzo duża ilość podmiotów. Profesjonalne aplikacje komercyjne mogą pozwolić sobie na większe dopasowanie do konkretnego przedsiębiorcy, proponując różne opcje, czy rozszerzenia oraz wspierając dzięki temu indywidualne potrzeby użytkownika.
Czy jednostki niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS mogą wykorzystać aplikacje do e-sprawozdań?
W większości przypadków, aplikacje do e-sprawozdań stworzone zostały, jako pomoc dla tych podmiotów, na które nałożono największe wymogi – czyli: przygotowanie sprawozdania w odpowiedniej formie i strukturze logicznej. A to dlatego, że z założenia taki dokument jest trudniejszy do opracowania. Jednakże nie ma żadnego zakazu, żeby e-sprawozdanie w formie oficjalnej, czy nawet ustrukturyzowanej, zostało złożone przez podmioty, które nie muszą takiego obowiązku spełniać. Dlatego też fundacja ,czy stowarzyszenie, może skorzystać praktycznie z każdej aplikacji, spełniającej wymogi ustawodawcy.