Ludzie raczej nie chcą mieć do czynienia z prawnikami, sądami, administracją – trudno się dziwić, skoro hasła te wiążą się ze stresem. Jeśli pomyślimy o adwokacie, od razu przychodzą nam do głowy luźne, niezbyt szczęśliwe skojarzenia: togi, wyroki i słynny sędziowski młotek, którym prosi się o zachowanie ciszy. Tymczasem doradztwo prawnicze może przybierać różne formy i jest łatwo dostępne dla każdego człowieka.
Reprezentacja w sądzie
Termin prawnik zarezerwowany jest dla osoby, która ukończyła studia prawnicze. Jeżeli dodatkowo przeszła aplikację, zdała egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz jeśli dostała się do spisu adwokatów lub radców prawnych, to właśnie ona będzie reprezentować w sądzie nasze interesy. Wielu ludzi nie rozumie, czym różni się adwokat od radcy prawnego. Otóż obaj będą reprezentować klienta przed sądem, ale tym, co odróżnia adwokata od radcy, jest możliwość reprezentacji klienta również w sprawach karnych. Sądy przeważnie kojarzą się ze sprawami rozwodowymi oraz właśnie karnymi, ale nie zapominajmy, że instytucje te rozstrzygają też w kwestiach odszkodowań, ogłoszeń o upadłość, sporach dotyczących nieruchomości czy prawa spadku. Jeżeli wiemy, że nasza sprawa będzie wymagała rozstrzygnięcia jej przed sądem, trzeba zastanowić się, czy warto przedstawić sprawę na przykład , bo nawet jeśli występujemy w charakterze świadka i jako tako prawnik nie jest nam potrzebny do reprezentacji, dobrze dopytać o szczegóły przebiegu procesu, o nasze obowiązki i prawa, tak aby nie przestraszyć żadnego elementu procesu.
Konsultacje prawnicze
Nieznajomość prawa szkodzi. W Polsce prawo zmienia się co chwila, wchodzą w życie nowe przepisy, inne się dezaktualizują. Trudno nadążyć za zmianami, zwłaszcza jeśli kompletnie się na tym nie znamy oraz jeśli przeraża nas myśl o czytaniu specjalistycznego prawniczego języka. Wiele firm i osób prywatnych zgłasza się o pomoc w sprawie konsultacji prawniczych. Do kancelarii prawniczych przychodzą osoby w sprawach karnych i rozwodowych, ale też z prośbami o konsultacje dotyczące ograniczeniu i pozbawieniu władzy rodzicielskiej, z prośbą o napisanie wniosków o alimenty lub o przyznanie pieczy nad małoletnim członkiem swojej rodziny, w sprawach o znęcanie się psychiczne w pracy i w rodzinie oraz z pomocą przy analizie umów lub ich tłumaczeniu czy przy przeprowadzaniu mediacji i negocjacji.
Czy jest się czego bać?
Wielu ludzi boi się skorzystać z usług prawnika, gdyż boi się, że spotka przysłowiowego krwiopijcę. Tymczasem prawnicy są wyspecjalizowanym zawodem kierującym się etyką pracy. Za nadużycia prawnicy są pociągani do odpowiedzialności. Dlatego nie ma się czego bać.
Prawnik to osoba wysoko wykształcona i doświadczona, ciesząca się nieposzlakowaną opinią, o wysokich kompetencjach społecznych i kulturze osobistej, świadcząca bardzo ważną funkcję społeczną. Uczciwi i dyskretni prawnicy mogą rozwiać nasze wątpliwości i pomóc nam przeprawić się przez różne kryzysowe sytuacje, których doświadczamy lub doświadczymy.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokacką Płaza Głąb sp.p..