Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych, który wykorzystywany jest m.in. do tworzenia mebli. Można je również wykorzystać do tworzenia drewnianych tarasów. Są to tylko przykłady, ale z pewnością każda osoba znajdzie wykorzystanie dla drewna. Nie można jednak zapomnieć o tym, że trwałość drewna uzależniona jest od wielu czynników. W tym od przeprowadzonej impregnacji. Jest to proces, który należy powtarzać raz na jakiś czas.
Rodzaje impregnatów do drewna
Zanim będzie można przyjrzeć się metodom, jakie pozwolą na wykonanie dokładnej impregnacji drewna, czas wyposażyć się w odpowiednie preparaty. Potrzebne są impregnaty do drewna, których nie brakuje na stronie https://sklep.torys.eu/. Trzeba mieć świadomość tego, że tego typu preparaty dzieli się na kilka grup. Do dyspozycji są:
-
impregnaty solne – wykonane na bazie soli, pomagają zabezpieczyć przed insektami, grzybami oraz ogniem. Można je wykorzystać do impregnacji, jaka wykonana będzie w komorze próżniowo-ciśnieniowej lub poprzez namaczanie. Należy wiedzieć, że nie są one polecane do elementów, które będą narażone na duże działanie wilgoci lub zmiennych warunków atmosferycznych;
-
impregnaty wodorozcieńczalne – ich działanie zapewnia ochronę przed mikroorganizmami, owadami i wilgocią. Polecane do wnętrz, ale także na zewnątrz. Nie powinno się ich wykorzystywać, jeżeli ma się do czynienia z drewnem starym i wysuszonym;
-
impregnaty rozpuszczalnikowe – stosuje się jedynie do elementów drewnianych zewnętrznych. Należy zachować przy nich odpowiednie środki ostrożności, ponieważ są one łatwopalne. Polecane są one do elementów drewnianych starych, jak również tych wysuszonych;
-
impregnaty dekoracyjno-ochronne – warto po nie sięgnąć, jeżeli ktoś dąży do podkreślenia barwy drewna lub do jego całkowitej zmiany. Zanim jednak zostaną one nałożone za pomocą pędzla, należy pamiętać o tym, aby drewno dobrze oszlifować.
Malowanie impregnatem
W gospodarstwach domowych najczęściej wykonuje się malowanie impregnatem. Potrzebny będzie odpowiedni pędzel lub wałek. W przypadku wałka należy jednak pamiętać o tym, aby zadbać o dokładność. Jakie środki ostrożności należy zachować, zanim impregnat zostanie nałożony?
Drewno nie może być zamrożone lub też odwrotnie – nie może być zbyt mocno nagrzane. W przypadku impregnatu wodorozcieńczalnego, istnieje możliwość nałożenia na delikatnie wilgotne drewno. Najlepiej, jeżeli w pomieszczeniu, gdzie impregnat będzie nakładany, było 5-25 stopni Celsjusza. Zanim zostanie nałożony preparat, trzeba zadbać o odtłuszczenie całej powierzchni oraz o oczyszczenie jej z kurzu. Zmurszałe warstwy, resztki farb i pozostałości lakieru na drewnie zawsze powinny zostać dokładnie zeszlifowane. Nie powinno się na nie nakładać impregnatów.
Zalety impregnacji drewna
Pomimo tego, że impregnacja drewna zajmuje nieco czasu, warto się poświęcić. Tylko w ten sposób będzie można zadbać o trwałość wszystkich drewnianych elementów, które na co dzień narażone jest na działanie różnych czynników. Mowa tutaj o wilgoci, kornikach, ale także promieniach słonecznych. Drewno to element, który pozwala na ocieplenie klimatu – w domowych wnętrzach oraz na zewnątrz. Świetnie komponuje się z wystrojem w stylu klasycznym, ale także nowoczesnym. Po co więc kupować nowe meble, deski tarasowe i inne drewniane elementy, skoro można korzystać z tego co się ma przez długi czas. Wystarczy tylko raz do roku wykonywać impregnację drewna, która jest w stanie wydłużyć ich żywotność, jednocześnie podkreślając ich estetykę.
Artykuł sponsorowany