Czym jest telewizor Smart TV i czym różni się od zwykłego telewizora?

Telewizory Smart TV w krótkim czasie podbiły serca Polaków i dzisiaj coraz częściej goszczą w naszych domach. Możliwość ich bezprzewodowego podłączenia do sieci jest na tyle atrakcyjna, że telewizory nie służą już tylko do oglądania ulubionych programów, ale zamieniają się w domowe centra rozrywki. Dzięki aplikacjom i specjalnie zaprojektowanym systemom możliwości są szersze niż kiedykolwiek, a świadomi użytkownicy mogą spędzać czas efektywnie. Na czym dokładnie polega technologia, którą wykorzystują telewizory Smart TV? Jakie funkcje przyczyniają się do ich wyjątkowości?

1. Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?

2. Jakie są rodzaje systemów operacyjnych stosowane w telewizorach Smart TV?

3. Jakie są aplikacje dostępne na telewizory Smart TV?

4. Ile kosztują telewizory Smart TV?

5. Czy warto kupić Smart TV?

Telewizory Smart w TV mają w sklepach bogatą reprezentację. Oznacza to, że ciekawe możliwości są właściwie na wyciągnięcie ręki. To dzięki nim obejrzysz dowolny film, pokażesz zdjęcia z telefonu lub przerzucisz domowe nagrania z komputera.

Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?

Telewizory Smart TV to inteligentne urządzenia, których funkcjonalność jest znacznie szersza niż standardowe odtwarzanie obrazu i dźwięku. Z pozoru nie różnią się one od innych modeli, choć wygląd zależy od rozdzielczości, technologii, sposobu wykonania matrycy, przekątnej ekranu, a nawet ewentualnego zakrzywienia… Istotną telewizorów Smart TV jest natomiast to, co ukrywa się w obudowie, czyli wyposażenie i funkcje. Kluczem jest szybki procesor, system operacyjny i wewnętrzna pamięć, a także moduły komunikacji bezprzewodowej. Dzięki temu bez przeszkód można korzystać z zasobów internetu, z mediów społecznościowych oraz zawartości komputerowego dysku. To wszystko bez uciążliwej konieczności prowadzenia kabli.

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?

System operacyjny, czyli oprogramowanie telewizorów Smart TV to element, który odpowiada za ich możliwości multimedialne. Producenci urządzeń oferują kilka rozwiązań. Które systemy operacyjne warto wziąć pod uwagę?

  • Android TV – to popularny system operacyjny, który zastosowany jest w Smart TV marki Philips, Sharp czy Sony. Korzystanie z niego z pewnością ułatwia fakt, że system wzorowany jest na platformie przeznaczonej do obsługi urządzeń mobilnych. Android pozwala także pobierać zawartość ze sklepu Google Play, w którym znajdują się chociażby interesujące gry.
  • Tizen (Smart Hub) – to bardzo intuicyjny system operacyjny zastosowany w Smart TV firmy Samsung. Podstawowym atutem tego rozwiązania jest łatwe skomunikowanie telewizora z innymi urządzeniami, na przykład smartfonem czy tabletem, oferowanymi przez tego producenta. Pozwala to na bardzo łatwy przesył obrazu i dźwięku. Producent oferuje także aplikacje dodatkowe, na przykład Spotify albo SmartThings do sterowania domowym sprzętem za pomocą telewizora.
  • webOS – to system zainstalowany w telewizorach Smart TV LG. Chwalony jest przede wszystkim za czytelną nawigację i przejrzyste ekrany wyboru funkcji i programów. Dodatkowy atut stanowi pilot ze specjalnym joystickiem, dzięki któremu nawigacja jest bardzo komfortowa.
  • My Home Screen – to interfejs stosowany w telewizorach oferowanych przez Panasonic. Aplikacje dostępne są tu w formie wygodnej karuzeli, zaś ekran startowy można spersonalizować. Dodatkowym udogodnieniem jest na przykład możliwość tworzenia własnych folderów z ulubionymi filmami.

Jakie są aplikacje na telewizory Smart TV?

Telewizory Smart TV korzystać mogą z szerokiej gamy aplikacji. W zależności od wybranego systemu operacyjnego ich wachlarz może się różnić, jednak w każdym przypadku użytkownik jest w stanie znaleźć ciekawe i przydatne programy. Najczęściej występujące i najbardziej popularne aplikacje na Smart TV to:

  • YouTube – największy i bezpłatny serwis streamingowy na świecie, który dostępny jest z poziomu wszystkich systemów operacyjnych. Służy przede wszystkim do słuchania muzyki i oglądania teledysków, ale znaleźć tu można także kanały youtuberów, podcasty, a nawet filmy i seriale,
  • Netflix, HBO GO, Ipla, VOD, CDA, Player.pl – to aplikacje zawierające ogromną bazę filmów i seriali. Dostęp do większości z nich jest płatny i wymaga wykupienia abonamentu,
  • Facebook – to odpowiednik mobilnej aplikacji, pozwalającej na dostęp do jednego z popularniejszych portali społecznościowych,
  • Spotify, TIDAL – aplikacje z dostępem do nieograniczonych zasobów muzycznych. Korzystanie z nich wymaga wykupienia subskrypcji.

Ile kosztują telewizory Smart TV?

Telewizory Smart TV zyskują na popularności, dzięki czemu bardziej przystępna staje się również ich cena. Obecnie na dobrej jakości sprzęt przeznaczyć trzeba kilka tysięcy złotych, choć w sklepach dostępne są także modele, których wartość nie przekracza 2 tysięcy.

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Telewizor Smart TV z pewnością warty jest zakupu. Osoby, które nadal korzystają ze starszego, nie łączącego się z internetem sprzętu, odczują znaczącą różnicę wraz z uzyskaniem dostępu do filmów, zdjęć i innych materiałów multimedialnych. Surfowanie w sieci także nigdy nie było prostsze. Systemy takie są intuicyjne, dzięki czemu  zi

Redakcja e-metro