Stale rosnące ceny na stacjach benzynowych przerażają coraz więcej osób. Część z nich decyduje się na tankowanie na zapas i przechowywanie paliwa – są to najczęściej właściciele firm i przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolniczych, w których zapotrzebowanie na paliwo jest wyjątkowo wysokie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o magazynowaniu benzyny, warto zastanowić się, czy jest to korzystne oraz jak – zgodnie z prawem – możesz przechowywać paliwo.
Czy tankowanie na zapas jest opłacalne?
Każda osoba, której życie zawodowe lub prywatne uzależnione jest od jazdy samochodem czy innym pojazdem, zastanawia się, jak oszczędzić na tankowaniu. W takim wypadku najkorzystniejszą opcją jest bieżące monitorowanie ceny paliwa, a w przypadku jej spadku – zatankowanie i przechowywanie większej ilości na zapas. Jest to świetny sposób na uniezależnienie się od wahających się cen na stacji benzynowych, który ponadto umożliwia dostęp do paliwa w każdym momencie. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj paliwa ma ograniczoną trwałość, a najczęściej jest to okres 6 miesięcy. Istnieją także przepisy prawne, które mówią o dozwolonej ilości magazynowanego paliwa, która – w przypadku składowania na własny użytek – wynosi do 5000 l. Ponadto zbiorniki na paliwo podlegają nadzorowi technicznemu, a ich umiejscowienie nie może być przypadkowe! W garażach powyżej 100 m2 możliwe jest przechowywanie paliwa wyłącznie wtedy, kiedy jest ono niezbędne do eksploatacji pojazdu, a w pomieszczeniach mniejszych (do 100 m2) dozwolone jest magazynowanie do 100 l ON lub benzyny. Absolutnie nie mogą znajdować się one w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach lub w pobliżu obszarów składowania żywności.
Jak przechowywać paliwo?
Zbiorniki przeznaczone do magazynowania benzyny powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, jakim jest polietylen. Należy podkreślić, że powinien być to materiał certyfikowany, przeznaczony specjalnie do przechowywania paliwa. Tego typu zbiorniki muszą być całkowicie szczelne – tak, aby w ich wnętrzu nie zbierał się nadmiar powietrza, które przyczynia się do odparowywania węglowodorów z benzyny. Warto pamiętać o aktywności chemicznej i łatwopalności paliwa, które w przypadku wycieku stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia osób znajdujących się w pobliżu zbiornika. Najlepszym sposobem staje się wówczas zainwestowanie w zbiornik dwupłaszczowy, o którego konstrukcji opowiada ekspert z firmy MiM Zbiorniki:
Zbiorniki dwupłaszczowe zbudowane są z dwóch warstw polietylenu, między którymi znajduje się wolna przestrzeń. To do niej, w przypadku pojawienia się nieszczelności, wycieka paliwo, które tym samym wciąż pozostaje wewnątrz zbiornika.
Dodatkowo warto zastanowić się nad zakupem wanien lub palet wychwytujących, które w momencie wycieku zbierają substancję, zapobiegając tym samym niekontrolowanemu wypływaniu paliwa. Odpowiednio składowana benzyna lub olej napędowy z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści, pamiętaj jednak o przepisach prawnych, a przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie i wybieraj wyłącznie atestowane zbiorniki, pochodzące od zaufanego producenta.