Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli słonecznych i inwertera, który zamienia prąd stały w zmienny. Energia jest produkowana w wyniku przetworzenia energii z fotonu. Cząstki światła poruszają elektrony na skutek czego generują napięcie elektryczne. Właściwie zaprojektowana sieć elektryczna polega na racjonalnym zbilansowaniu energii pozyskiwanej z paneli w stosunku do energii przekazywanej za pośrednictwem tradycyjnej elektrowni.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Najważniejszym elementem całego układu są panele fotowoltaiczne, które montuje się wszędzie tam gdzie jest odpowiednie nasycenie promieniowania słonecznego. Gwarantem bezpiecznie działającej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter i zabezpieczenia chroniące przed powstawaniem spięć i wyładowań elektrycznych. Wyróżnia się trzy podstawowe typy instalacji fotowoltaicznych on-grid, off-grid oraz hybryda. Intalacja typu on-grid polega na połączeniu z siecią elektroenergetyczną, w której energia jest wykorzystywana od razu, a ewentualne nadwyżki są przesyłane do elektrowni. Sieć off-grid magazynuje prąd w akumulatorach i nie przekazuje nadwyżek poza sieć. Do najczęściej montowanych obecnie instalacji fotowoltaicznych należą hybrydy. Taki rodzaj sieci jest uważany za najbardziej optymalny, ponieważ łączy w sobie wszystkie ważne cechy instalacji. Przed zakupem warto skonsultować się z ekspertem od odnawialnej energii, a sam montaż powierzyć fachowcom. Pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć niechcianych komplikacji związanych z instalacją.
Jakie są koszty związane z instalacją fotowoltaiczną?
Końcowy rachunek opłacalności przejścia na pozyskiwanie prądu z energii słonecznej zależy od rodzaju i kosztów instalacji fotowoltaicznej. Rentowność instalacji zależy również paradoksalnie od rynkowej ceny za kilowat. Opłacalność domowej elektrowni jest uzależniona od racjonalnego wykorzystywania nadwyżek generowanej energii. Ewentualne nadwyżki powinny być zwracane do sieci, ponieważ taki zabieg obniża wartość rachunku wystawionego przez zewnętrznego dostawcę prądu. Koszt zainstalowania sieci zależy od rozmiaru potrzeb gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Średnia cena jednego modułu fotowoltaicznego wynosi około 700 złotych. Minimalnie wymagana ilość paneli to 16 sztuk. Instalacja fotowoltaiczna nie może się obejść bez dobrego konwertera, którego koszt zaczyna się od 5 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty budowy rusztowania i ekwiwalent dla ekipy fachowców za montaż instalacji. Całkowity koszt może zamknąć się w 30 tysiącach złotych.