Siłownik pneumatyczny – co o nim wiemy? Na pewno to, że jest urządzeniem mechanicznym, które wprawia w ruch poszczególne elementy maszyn. Kluczem do jego prawidłowego działania jest wykorzystanie energii sprężonego powietrza. To stanowi główne źródło siły tego sprzętu. Wykorzystanie powietrza to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Dlatego też zastosowanie siłowników pneumatycznych staje się coraz powszechniejsze.
Do czego wykorzystuje się siłownik pneumatyczny?
Siłownik pneumatyczny najczęściej wykorzystywany jest w szeroko pojętym przemyśle, ale nie tylko. Sprawdza się w różnego rodzaju sprzętach, autach, a także w wielu domach. Można się zdziwić – w aucie, w domu? Oczywiście. Siłowniki pneumatyczne polubili producenci aut i wykorzystują je na przykład do usprawniania procesu otwierania wszelkich klap i drzwi. Prawdopodobnie w każdym domu znajdzie się jakieś krzesło biurowe? W tego typu fotelach wykorzystuje się właśnie siłownik pneumatyczny w celu regulacji wysokości siedzenia. Poza tym to urządzenie znajdziemy przy drzwiczkach niektórych szafek meblowych, przy drzwiach, a także w systemie automatycznie otwierających się i zamykających bram wjazdowych. Jak widać, zastosowanie siłownika pneumatycznego jest obszerne, choć większość użytkowników przedmiotów opartych na działaniu tego urządzenia nie ma świadomości, jak i dzięki czemu działa ono w określony sposób.
Czy da się określić skok siłownika pneumatycznego?
Skok siłownika pneumatycznego jak najbardziej da się określić. Warto raczej zadać inne pytanie – po co mielibyśmy to robić? Odpowiedź jest prosta. Najczęściej skok siłownika pneumatycznego, czyli istotny parametr, określający odległość między końcem tłoczyska w dwóch stanach: wysuniętym i wsuniętym, sprawdzamy, gdy… uszkodzi się w jakimś urządzeniu i chcemy go wymienić na nowy. Wtedy musimy wiedzieć, jakiego konkretnie potrzebujemy. Okazuje się, że określenie owego parametru jest całkiem proste i istnieje kilka sposobów, by to zrobić. Pierwszym z nich, zdecydowanie najłatwiejszym, jest odczytanie skoku z załączonej etykiety lub tabliczki znamionowej. Drugi sposób opiera się na określeniu skoku odpowiedniego dla siłownika zgodnego z konkretnymi wartościami ISO. W dalszej części artykułu dowiemy się więcej o samym ISO, na ten moment powinniśmy wiedzieć, że znając rozmiar i średnicę siłownika, po odszukaniu w internecie odpowiedniej tabeli z wymiarami, jesteśmy w stanie dokładnie oszacować skok siłownika.
Normy produkcji siłowników pneumatycznych
Tak się przyjęło, że siłowniki pneumatyczne produkuje się według ustalonej normy. Dzięki temu mamy gwarancję, że każdy silnik pneumatyczny, niezależnie od producenta, będzie działał tak samo oraz że z łatwością będziemy mogli dopasować siłę mocowania do własnych potrzeb.
Przykładowe normy określające wymiary ułatwiające montaż:
- ISO6432 (siłowniki okrągłe),
- ISO21287 (siłowniki kompaktowe),
- ISO15552 (siłowniki profilowe).
Ponadto siłowniki pneumatyczne mogą przyjmować określone wymiary średnicy tłoka. Standardowo są to parametry od 8 mm do 320 mm. Inne lub większe uchodzą za nietypowe i dosyć rzadko spotykane.
Profesjonalne i jakościowe siłowniki pneumatyczne
Aby sprzęt napędzany przez siłownik nie zawodził, niezbędna jest niezawodność tego elementu pneumatycznego. Jakościowy siłownik pneumatyczny znaleźć można między innymi w Air-Com. Producent od lat wykonuje siłowniki na zamówienie. Firma posiada bogate doświadczenie i wiedzę. Przez lata wypracowała sobie renomę jednej z najlepszych marek w branży.