Obecnie mało kto jest w stanie wyobrazić sobie życie bez pralki. Czasy prania ręcznego są już dawno za nami, jedynie okazjonalnie traktujemy w ten sposób wyjątkowo delikatne tkaniny. Jeśli ufamy funkcji prania ręcznego w urządzeniu, to tym bardziej pranie z użyciem własnej siły jest nam nieznane. Pralka jednak nie zawsze spełnia wszystkie nasze wymagania, co czasem nawet nie jest związane z jej funkcjami. Jedną z takich rzeczy jest wydobywający się z pralki brzydki zapach.
Przyczyny brzydkiego zapachu z pralki
Żeby móc się czegoś skutecznie pozbyć, trzeba najpierw zrozumieć, dlaczego to się dzieje. Powodów nieprzyjemnego odoru może być wiele, jednak jest kilka najczęstszych:
– zamykanie pralki, która jeszcze nie wyschła – powoduje to, że w pralce ciągle jest wilgoć, a to z kolei ma wpływ na zapach,
– zostawianie zrobionego prania w pralce – sytuacja podobna do tej powyżej. Mokre pranie może gnić i wydzielać brzydki zapach,
– zapchane filtry – jeżeli nie opróżniamy filtrów z włosów i drobnych przedmiotów, wówczas niemal gwarantowany jest brzydki zapach z pralki,
– zapchany dozownik – taki stan rzeczy powoduje, że zalegająca woda i resztki detergentów zaczynają gnić, na skutek czego pralka wydziela nieprzyjemny zapach. Warto pomyśleć o zmniejszeniu ilości używanych detergentów,
– brudny fartuch – bynajmniej nie chodzi o kuchenny fartuch. Fartuch to części pralki, a szczelinę między nim i bębnem trzeba regularnie czyścić (przy okazji można znaleźć zaginione skarpetki),
– zagięte rury – jeżeli rury są zagięte, może stać w nich woda, która po czasie zacznie gnić. Warto więc sprawdzić, czy woda może swobodnie przepływać rurami podczas prania.
Jak skutecznie usunąć brzydki zapach z pralki?
Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę – jeżeli są to brudne filtry, zagięte rury, zapchany dozownik czy brudny fartuch, wówczas najbardziej pomoże wyczyszczenie tych elementów. Niestety często nawet wówczas brzydki zapach nie zniknie całkowicie, bo zdążył już wniknąć w inne elementy pralki. Jest jednak kilka sposobów na pozbycie się go. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie znajdziemy i nie zlikwidujemy przyczyny, to nieprzyjemny zapach będzie powracać. W utrzymaniu czystości pralki pomoże pranie na najwyższej temperaturze raz na jakiś czas (np. raz w miesiącu) – oczyści ono również rury, do których nie sposób dotrzeć ręcznie.
Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z pralki:
– Soda oczyszczona – ma działanie dezynfekujące, czyści, wiąże wilgoć oraz usuwa brzydki zapach. Można również sypać łyżeczkę sody oczyszczonej do bębna pralki po wykonanym praniu, dzięki czemu zwiąże ona wilgoć.
– Ocet spirytusowy – ma działanie odkażające, odkamieniające, a na dodatek neutralizuje brzydkie zapachy. Ocet spirytusowy można również dodać do tego prania w najwyższej temperaturze wykonywanego raz na jakiś czas, które ma na celu wyczyszczenie pralki – więcej informacji znajdziesz w artykule Ocet do czyszczenia pralki.
– Kwasek cytrynowy – ma działanie odplamiające, dezynfekujące, odkamieniające oraz nabłyszczające. Sprawi, że wnętrze pralki będzie wyglądać niemal jak nowe.
– Płyn do czyszczenia pralki – jego właściwości są różne w zależności od danego płynu. Większość z płynów jest tworzona właśnie na bazie kwasu cytrynowego lub chloru. Najczęściej na opakowaniach można znaleźć informacje o właściwościach odkamieniających, dezynfekujących, neutralizujących zapach, a także wzmiankę o tym, iż produkt chroni przed korozją.
Jak zastosować te środki i jak utrzymać pralkę w czystości?
Żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki, należy dodać któryś ze wskazanych wyżej środków do pustej pralki ustawionej na pranie w najwyższej temperaturze. Po takim praniu warto sprawdzić stan dozownika, filtra i fartucha pralki. Jeżeli wciąż widoczne są zabrudzenia, wówczas można wymieszać wodę i wybielacz w takiej samej ilości, zamoczyć w uzyskanym roztworze szmatkę i przetrzeć wszystkie te elementy pralki oraz bęben. Dzięki temu zyskamy pewność, że jest ona całkowicie czysta, a zapach przez długi czas nie powróci (pod warunkiem, że nie przestaniemy dbać o urządzenie).