Palarnia kawy to szczególne miejsce dla każdego miłośnika tego napoju. Mało który jednak zwykły miłośnik kawy wie, co konkretnie oferuje takie miejsce, jak wygląd proces palenia kawy czy też, dlaczego każdy specjalista poleca kawę, która jest świeżo palona? Jak to więc jest z tymi palarniami kawy? Co kryją ich mury?
Jak wygląda proces palenia kawy?
Zanim nasypiemy kawę do naszego ulubionego kubka i zalejemy ją wrzątkiem, przebyła ona naprawdę długą drogę. Jaką konkretnie? Co się dzieje w trakcie palenia kawy? Podstawowym krokiem jest oczywiście zebranie kawy z pól uprawnych oraz zapakowanie jej w ogromne worki i przesłanie do palarni. Następnie ziarna kawy umieszczane są w specjalnych piecach, w których temperatura osiąga nawet 250 stopni Celsjusza. W zależności od oczekiwanego stopnia wypalenia, ziarna obecne są w piecu od kilku do kilkunastu minuty. Po wyjęciu ziaren z pieca nie można ich pozostawić samych sobie do stygnięcia, ponieważ uległyby zniszczeniu. Konieczne jest ich wystudzenie przy pomocy specjalnej chłodzącej tacy, na której są umieszczane od razu po wyjściu z gorącego pieca. Ostatnim etapem palenia kawy jest jej odgazowanie, czyli wytracanie przez ziarna zgromadzone w czasie palenia dwutlenku węgla. Polega to po prostu na leżakowaniu ziaren w dużych, bardzo przewiewnych koszach.
Czym się charakteryzują kawy speciality?
Być może z poziomu stolika w kawiarni tego nie widać, lecz widzieć trzeba, że ziarna kawy potrafią być bardzo różne. Nie tylko w kwestii odmiany, lecz również jakości pojedynczych ziaren. Nic zatem dziwnego, że bardzo szybko, bo już w roku 1974 stworzono specjalną skalę punktową określającą to, jakiej jakości jest dane ziarno. Mało tego, zajmują się tym specjaliści od oceniania jakości ziaren kawy. Są to osoby często nazywane sommelierami kawy, choć prawdziwa ich nazwa to po prostu Q graderzy.
Czym jest jednak w takim razie kawa speciality? Jest to taka kawa, która została wykonana z ziaren, które uzyskały minimum 80 w 100 punktowej skali. Cechują się zatem naprawdę doskonałą jakością, co rzecz jasna przekłada się na smak. Gdzie taką znaleźć? Oczywiście odpowiednim miejscem będzie palarnia kawy.
Czemu warto wybrać kawę, która jest świeżo palona?
Zewsząd słyszy się opinię, że kawa świeżo palona jest znacznie lepsza od tej, którą można kupić w supermarkecie, w szczelnie zapakowanym opakowaniu. Czy faktycznie tak jest? Wystarczy choć raz spróbować kawy świeżo palonej równoległe z tą zwykłą, aby szybko się przekonać, jak ogromna jest przewaga tej pierwszej. Z jakiego powodu? Głównie ze względu na czas. Z jego biegiem kawa straci swoje właściwości, swój aromat i smak. A nie da się ukryć, że taka kawa, którą się kupiło zapakowaną, przeszła naprawdę długą drogę i została wypalona naprawdę długi czas temu. Zanim została zapakowana, przetransportowana z drugiego końca świata, a następnie rozwieziona po sklepach, minęło naprawdę wiele długich tygodni. Warto pamiętać także o tym, że na samej półce sklepowej mogła stać wiele tygodni, zanim trafiła do naszej filiżanki. Wszystko to, nawet pomimo szczelnego zamknięcia, miało wpływ na jej jakość. Z tego powodu nie może się ona równać z tą kawą, która została przygotowana zaledwie kilkanaście minut temu.