Nauka programowania – czy można nauczyć się samemu?

W ostatnich latach branża IT bardzo szybko się rozwija, więc perspektyw stałej i dobrze płatnej pracy nie brakuje. Dla wielu osób (głównie młodych, ale nie tylko) zawód w tej branży wydaje się opcją bardzo rozsądną i pewną. Do tego najczęściej trzeba umieć programować. Co to właściwie jest programowanie? Ile zajmuje nauka programowania i czy można nauczyć się tego samemu, w domu?

Co to jest programowanie?

Programowanie to tworzenie kodu źródłowego, który posiadają komputery lub mikrokontrolery. By móc to robić, trzeba opanować język programowania (współcześnie używanych jest kilka języków programowania, m.in. C, C++, Java, Ruby i inne). Języki programowania stale ewoluują i zmieniają się, dostosowując do współczesnych realiów i coraz bardziej nowoczesnego sprzętu. Najpopularniejsza grupa języków programowania to grupa web, służąca do kreowania stron internetowych czy aplikacji – czyli rzeczy, które programiści robią bardzo często, gdyż strony internetowe są bardzo potrzebne. Ogólnie w branży informatycznej i internetowej nie brakuje ofert pracy dla programistów. Nauka programowania jest więc opłacalna i każdy może jej spróbować. 

Zobacz także: Czym jest diamond painting? Nowe hobby!

Ile zajmuje nauka programowania?

Programowania da się nauczyć od zera, nie wiedząc o nim jeszcze nic. Ważne jest, jak przy nauce każdej innej umiejętności, pozytywne nastawienie. Musimy przygotować się na długi, żmudny proces nauki i uzbroić się w cierpliwość. Nauka jakiejkolwiek czynności, kiedy jeszcze nigdy jej nie wykonywaliśmy, jest bardzo trudna – szczególnie na początku. Nie można dać się frustracji. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, musimy być zmotywowani i wytrwali.

Naukę programowania można rozpocząć już w wieku kilku lat. Dowiedz się więcej tutaj: Nauka programowania dla dzieci – zalety

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile zajmuje nauka programowania. To zależy od tego, jak będziemy się uczyć, czy będzie to nasze główne zajęcie, czy pracujemy też równolegle w innym zawodzie. Nauka podstawy programowania to od 300 do 400 godzin. Jak łatwo policzyć, jeśli nie będziemy uczyć się codziennie, a np. po godzinę co drugi dzień, zajmie nam to ponad rok. Jeśli jednak będziemy systematyczni, skrupulatni i codziennie (oprócz niedziel) będziemy poświęcać na programowanie 7 godzin, nauka podstaw zajmie nam około dwóch miesięcy. Jednak jest to bardzo wymagające działanie dla naszego mózgu. Niektórym oczywiście przyjdzie to łatwiej, innym trudniej. Mimo wszystko, nauka programowania należy do bardziej skomplikowanych dziedzin. Nie da się ukryć, że trzeba mieć do tego po prostu dryg. 

nauka programowania

Podstawy programowania – gdzie znaleźć pracę?

Po opanowaniu podstawy programowania można starać się o posadę młodszego programisty (junior developer). Nie jest się wtedy jeszcze w stu procentach niezależnym programistą, wykonuje się prostsze zadania, pod okiem innych, nieco bardziej doświadczonych programistów. Na stanowisku juniora pracuje się z reguły około dwóch lat. Po nabraniu doświadczenia i rozwinięciu skrzydeł w pracy programisty można starać się o posadę samodzielnego programisty. Na tym etapie jest się już biegłym w języku programowania i rzeczy, które kiedyś wydawały się tak trudne, przychodzą naturalnie. Kolejnym krokiem jest zostanie seniorem lub leaderem, czyli uczenie młodych, niedoświadczonych programistów.

Zobacz również: Angielski dla początkujących

Podstawy programowania – czy zawsze są takie same?

Języki programowania zmieniają się, bo branża idzie do przodu w naprawdę szybkim tempie. Jako programista, tak naprawdę, człowiek nigdy nie kończy się uczyć. Jest to równie wymagająca praca, co bycie lekarzem czy adwokatem. Często pojawiają się nowe rozwiązania, które trzeba opanować, by nasz język programowania nie był przestarzały. Ile więc zajmuje nauka programowania? Najbardziej prawidłowa odpowiedź to stwierdzenie, że nauka ta nigdy się nie kończy. Po opanowaniu podstaw będzie nam jednak o wiele prościej niż na początku. Warto też traktować programowanie jako pasję. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie nam opanowywać poszczególne etapy i działać z zaangażowaniem. Przyniesie to najlepsze efekty, co przełoży się na sukces zawodowy. Nauka programowania umożliwia nam nie tylko znalezienie pracy w firmie. Możemy także stworzyć coś samemu i rozwinąć własny biznes!

Czy programowania można nauczyć się samemu?

W dobie internetu i e-usług, nauczenie się czegoś samemu, w domu, już nikogo nie dziwi. To tak, jakby chcieć się nauczyć języka obcego na własną rękę. Łatwiej jest to zrobić w szkole językowej, bo ktoś będzie kontrolować cały proces i nam pomoże, ale można to też zrobić przy użyciu internetu, jeśli ktoś jest zmotywowany i chce. Inną opcją jest wybranie studiów informatycznych, a przed nimi – rozszerzenia z informatyki w liceum bądź technikum i zdanie matury z tego przedmiotu. Tak więc sposobów na naukę podstawy programowania jest całkiem sporo! Wbrew pozorom każdy może spróbować. Nigdy nie wiadomo, czy akurat nam nie przyjdzie to z łatwością.

Dzieci, pod koniec teraźniejszej szkoły podstawowej, poznają na informatyce najprostszy, podstawowy język programowania – HTML. W niektórych szkołach, jako zadanie zaliczeniowe, trzeba wykonać prostą stronę internetową. To oczywiście dopiero początek drogi, ale część uczniów już wtedy zainteresuje się programowaniem i będzie szło w tym kierunku.

Redakcja e-metro