Ogrzewanie podłogowe z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Nie ma się czemu dziwić, bo to naturalne. Jest to rozwiązanie wygodne, funkcjonalne, a co więcej – oszczędne. Co warto wiedzieć o podłogówce przed założeniem ogrzewania oraz na temat jej sterowania? Wszystko znajdziesz w tym artykule! Sterownie ogrzewaniem podłogowym musi poznać każdy, kto chce się na nie zdecydować!
Ogrzewanie podłogowe – co trzeba wiedzieć?
Ogrzewanie podłogowe może mieć dwa źródła zasilania, jednak jest to zależne od nas. Rozróżniamy ogrzewanie wodne, które zasilane jest dzięki kolektorom słonecznym. W innym przypadku, może być to też dzięki pompie ciepła lub kotłom. Drugim rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne. Jednak wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej.
Zakładając ogrzewanie podłogowe bardzo ważne jest zainstalowanie odpowiedniej podłogi, gdyż nie każda okładzina zda egzamin. Idealne są tworzywa, które jednocześnie przewodzą ciepło. Sprawdzi się kamień, jak i terakota czy gres. Możliwe jest również użycie paneli oraz drewna warto jednak zwrócić uwagę, by nie były one zbyt grube.
Sprawdź też: https://www.emetro.pl/mala-garderoba-w-sypialni-jak-ja-urzadzic/.
W pokoju, w którym zamontujemy ogrzewanie warto zminimalizować ilość ustawionych mebli, w przeciwnym wypadku ogrzewanie będzie funkcjonowało dokładnie tak samo, jak grzejniki zamontowane na ścianach, a następnie zasłonięte meblami. Jest to rozwiązanie niefunkcjonalne i może w znaczący sposób wpłynąć na koszt ogrzewania, który jednak często jest znacznym obciążeniem domowego budżetu.
Co trzeba wiedzieć o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym?
Chcąc uzyskać wygodny i jednocześnie wydajny system ogrzewania podłogowego, warto postawić na automatyczne sterowanie ogrzewaniem.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym, dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nie jest trudnym zadaniem. Trzeba jednak zadbać o zainstalowanie kompleksowego zestawu, który usprawni proces.
Zobacz: https://www.emetro.pl/jak-pozbyc-sie-mrowek-z-domu/.
W skład systemu, który jest odpowiedzialny za sterowanie ogrzewaniem podłogowym, wchodzi sterownik zaworów termostatycznych, którego zadaniem jest kierowanie pracą urządzeń termostatycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Kolejnym elementem są czujniki temperatury oraz regulatory pokojowe. Dzięki nim możemy uzyskać różne temperatury, w różnych pomieszczeniach, które będą idealne dla naszych potrzeb.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – co jest potrzebne?
Wymaga to również zainstalowania siłowników termoelektrycznych, które będą zamykały bądź otwierały dopływ wody do pętli grzewczych w zależności od zaistniałych warunków.
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym dzięki systemowi ogrzewania jest wyjątkowo proste. Jednocześnie pozwala na osiągnięcie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Ustawienie wyższej temperatury w łazience nie znaczy, że w kuchni, w której często gotujemy musi być dokładnie taka sama temperatura. Tu powinna być niższa temperatura, która zapewni komfort pracy. Dzięki systemowi ogrzewania podłogowego takie ustawienie nie jest żadnym problemem.
Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 º C, wtedy sen jest komfortowy, a my wstajemy wypoczęci i zregenerowani. W salonie, gdzie często długo siedzimy temperatura może być o kilka stopni wyższa.
Zobacz także: https://www.emetro.pl/porod-w-domu/.
Jak wygląda system kontrolny ogrzewania?
Skuteczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymaga systemu kontroli, który ułatwi zadanie. Panel kontrolny pokazuje temperaturę w każdym pomieszczeniu, jednocześnie pozwalając na jej zmianę w razie potrzeby. Umieszczenie wszystkich danych na jednym panelu kontrolnym powoduje, że zarządzanie sterowaniem ogrzewania podłogowego jest wyjątkowo proste i funkcjonalne. Kontrolowanie każdego pomieszczenia oddzielnie byłoby dużym utrudnieniem.
Kolejnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia kontrolowanie i sterowanie ogrzewaniem podłogowym są aplikacje, które umożliwiają kontrolę przez internet. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale również funkcjonalne rozwiązanie. Obniżenie temperatury w domu, w momencie gdyż wszyscy członkowie rodziny wychodzą do pracy lub szkoły nie powoduje, że musimy wrócić do zimnego mieszkania. Zdalna możliwość sterowania ogrzewaniem podłogowym pozwala na podniesienie ogrzewania jeszcze przed powrotem do domu. Dzięki temu wszyscy członkowie wracają do wnętrza, które jest ciepłe i przytulne.
Sprawdź też: https://www.emetro.pl/jak-pozbyc-sie-mrowek-z-domu/.
Jest to idealny sposób na ograniczenie wydatków na ogrzewanie, które zawsze są dużym obciążeniem domowego budżetu. Warto więc wziąć takie rozwiązanie pod uwagę. Szczególnie przy budowie nowego domu czy zakupie mieszkania. Oczywiście w starszych budynkach także jest możliwość przeprowadzenia remontu. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym nie będzie problemem dla nikogo!