Z nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi zmaga się dość spora grupa osób. O ile świadomość posiadania zadłużeń może być impulsem do ich uregulowania, o tyle sytuacja, kiedy zadłużony przestaje się orientować w posiadanych długach, będzie stawała się z każdym dniem bardziej skomplikowana. Jak sprawdzić zadłużenie, aby raz na zawsze się z nim uporać?
Długi – poważny problem
W Polsce zadłużonych jest 2,7 mln obywateli na łączną kwotę ponad 83 mld zł. Co gorsza, w 2023 r. 21 tys. osób nie poradziło sobie z nieuregulowanymi zobowiązaniami i ogłosiło upadłość konsumencką. Źródła długów są różne: zaczynając od niewielkich zobowiązań za media czy mieszkanie, poprzez niespłacone zakupy ratalne a na niespłaconych kredytach i pożyczkach czy nieuregulowanych alimentach kończąc.
Każde nieuregulowane zobowiązanie finansowe negatywnie rzutuje na zdolność zadłużonego do podejmowania kolejnych zobowiązań, nie tylko tych finansowych. Jeśli wierzyciel zgłosi go do jednego z rejestrów osób zadłużonych, zostanie mu zablokowana możliwość skorzystania zarówno z kredytów czy pożyczek, jak też usług abonamentowych (np. telekomunikacyjnych). Dlatego każdy, kto posiada jakiekolwiek nieuregulowane zobowiązania finansowe, powinien zastanowić się, jak sprawdzić zadłużenie i jak je skutecznie spłacić.
Jak sprawdzić zadłużenie?
Sposobów na weryfikację posiadanych zadłużeń jest kilka. Osoba świadoma, że posiada zobowiązania wobec konkretnej firmy, może się z nią skontaktować i sprawdzić nie tylko jak długie jest zadłużenie, ale też jak je najszybciej spłacić.
Innym – zdecydowanie najmniej przyjemnym sposobem na to jak sprawdzić swoje zadłużenie – jest próba skorzystania z usług abonamentowych, zakupów ratalnych czy pożyczki. Tego rodzaju transakcje są poprzedzone weryfikacją wiarygodności finansowej klienta, która jest sprawdzana w rejestrach dłużników. Jeśli dług został wpisany do takiego rejestru, osoba zadłużona nie ma najmniejszych szans na skorzystanie z ww. usług.
Weryfikacji posiadanych nieuregulowanych zobowiązań można dokonać również w jednym z rejestrów, chociażby w BIK. Raz na pół roku można pobrać bezpłatny raport, który zawiera informacje o posiadanych zadłużeniach i poziomach ich spłaty, zgłoszonych do rejestru długach oraz analizę kondycji finansowej wnioskującego. Tego rodzaju raporty mogą się okazać bardzo przydatne osoby, które zagubiły się w swoich zobowiązaniach i szukają skutecznego sposobu jak zweryfikować zadłużenie.
Zadłużenie a firma windykacyjna
A co, jeśli zadłużony otrzymał wiadomość, że jego należność przejęła firma windykacyjna? Najrozsądniejszym wyjściem będzie kontakt z windykatorem. Będzie to nie tylko sposób na to, jak sprawdzić zadłużenie, ale też pierwszy krok do negocjacji warunków spłaty zobowiązania. Każde zadłużenie – prędzej czy później – trzeba spłacić. Unikanie odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązania nie doprowadzi do niczego innego niż do poważnych kłopotów. Niespłacone długi mogą trafić na drogę sądową, a następnie do komorniczej egzekucji. Przejęcie zadłużenia przez firmę windykacyjną, która będzie podejmowała próby ustalenia nowych warunków spłaty zobowiązania, aby te były realne dla zadłużonego, jest z reguły ostatnią szansą na uniknięcie egzekucji komorniczej. Dlatego zamiast zastanawiać się, jak sprawdzić zadłużenie, lepiej to zrobić i wykazać inicjatywę do uporania się z długami. Posiadanie długów to duże obciążenie nie tylko finansowe, ale również psychiczne, a nieuregulowane zobowiązania z każdym dniem stają się coraz większe. I chociaż zwrot pożyczonych pieniędzy nie zawsze będzie prosty i czasem będzie wymagał wielu wyrzeczeń, warto podjąć to wyzwanie. Postawienie pytania: co jest ważniejsze – udawanie, że nie ma problemu czy zapewnienie sobie finansowego i psychicznego spokoju – powinno dać jednoznaczną odpowiedź jak postąpić z długami.
Artykuł sponsorowany