Jak sobie radzić z bólem kolan w nocy?

Kolano jest największym stawem w ciele człowieka, który poprzez codzienną intensywną eksploatację narażony jest na ciągłe przeciążenia. Dlatego, gdy pojawia się ból w kolanach nocną porą, często wydaje nam się, że to efekt spędzenia całego dnia na nogach lub w tzw. biegu. Z początku możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że to swego rodzaju sygnał alarmowy świadczący o pojawieniu się poważnych problemów z kolanami. Przyczyn bólu kolan w nocy i w spoczynku może być całe mnóstwo, dlatego chcąc poznać dokładną diagnozę, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania. Z dalszej części artykułu dowiesz się, co może powodować dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego. Poznasz także domowe sposoby leczenia bólu kolana.

Ból kolan w nocy (w spoczynku) – przyczyny

Silny ból kolan w czasie spoczynku, który szczególnie dotkliwy staje się w nocy, gdy dotyczy obu stawów, raczej nie jest efektem urazu. Najprawdopodobniej jest wynikiem rozwoju stanu zapalnego, który z kolei jest jednym z objawów różnych przewlekłych chorób stawów, np. reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Do rozwoju choroby najprawdopodobniej prowadzi współistnienie kilku czynników takich jak obciążenie dziedziczne, defekt układu odpornościowego, zakażenie, palenie papierosów czy stres [1]. Źródłem bólu kolan w nocy mogą być też inne schorzenia stawów jak choćby dna moczanowa czy infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym [2,3].

Jeśli mamy do czynienia ze strasznym bólem jednego kolana w nocy, mogło np. dojść do mechanicznego uszkodzenia łąkotki. Inne możliwe przyczyny to kolano skoczka, inaczej tendinopatia więzadła rzepki czy kolano biegacza, czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego4,5. Ostry ból kolana może być też konsekwencją powstania zwyrodnienia (choroby zwyrodnieniowej).

Możliwe objawy występujące wraz z bólem kolana w spoczynku

Objawy towarzyszące bólowi kolana w zależności od przyczyny dolegliwości mogą się nieco różnić. Już sam ból lokalizować się może w różnych miejscach – możliwy jest np. ból kolana zarówno po wewnętrznej stronie, jak i w przedniej okolicy. Wraz z bólem mogą występować następujące objawy w obrębie kolana [1,2]:

  • obrzęk,
  • nadmierne ocieplenie skóry,
  • tkliwość stawu na ucisk,
  • deformacja stawu,
  • poranna sztywność w stawie,
  • ograniczenie ruchomości.

W przebiegu przewlekłych chorób stawów wskazane objawy mogą stopniowo narastać, skłaniając do rezygnacji z aktywności fizycznej, a czasem nawet utrudniając wykonywanie prostych codziennych czynności, jak choćby wchodzenie po schodach. Nie wspominając o tym, że zakłócają sen.

Rwący ból kolana w nocy nie daje spać – co robić?

Gdy dokucza nam choroba, która atakuje stawy, trzeba jak najszybciej wdrożyć leczenie zachowawcze. Na początek należy zrezygnować z wykonywania czynności nadmiernie obciążających stawy kolanowe i starać się jak najwięcej odpoczywać. Można sięgnąć po specjalne odciążenia ortopedyczne, jak np. ortezę. Jeśli pojawił się obrzęk, pomocne powinny okazać się zimne okłady stosowane przez co najmniej 10 minut co 2-3 godziny. W ramach walki z bólem przyjmować można niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie doustnej lub miejscowej (np. spray Diky z diklofenakiem) [1,2].

Warto ponadto umówić się na wizytę z fizjoterapeutą, który pokaże ćwiczenia na kolana do robienia w domu. Pamiętajmy, że odpowiednia rehabilitacja w przypadku przewlekłego bólu kolan bardzo często przynosi bardzo dobre rezultaty, ważna jest jednak konsekwencja w ćwiczeniu i duże zaangażowanie.

Kiedy z bólem kolan w nocy udać się do lekarza?

Bóle kolana w nocy są na tyle dotkliwe, że nie dają spać i nie mijają pomimo zastosowanego leczenia? W takim przypadku należy udać się do lekarza i znaleźć źródło problemu. To samo dotyczy sytuacji, gdy dolegliwości bólowe z czasem coraz bardziej narastają. W pierwszej kolejności można skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu, jednak najprawdopodobniej nie obejdzie się bez konsultacji ze specjalistą, np. ortopedą lub reumatologiem.

Odpowiednia diagnostyka pozwala znaleźć przyczynę bólu i dobrać najlepsze leczenie. Dzięki badaniom obrazowym można sprawdzić, czy nie doszło do kontuzji, ewentualnie z jaką chorobą mamy do czynienia i w jakim jest ona stadium.
 

Przygotowane w ramach płatnej promocji marki Diky

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow (dostęp: 2023.025.)).
  2. Korkosz M., Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.14 (dostęp: 2023.01.25.)).
  3. Kwiatkowska B., Reaktywne zapalenie stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.12.3 (dostęp: 20201.25.)).
  4. J. McMahon, Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
  5. Biernat R., Czaprowski D., Protokół rehabilitacyjny w przypadku „kolana biegacza” (zespół pasma biodrowo-piszczelowego) – studium przypadku, Postępy rehabilitacji (3), 35 – 40, 2012.

Redakcja e-metro