Zima to najczęściej czas rozstania z jednośladem i konieczność zamknięcia go w bezpiecznym garażu. Zapewne każdy motocyklista stoi już w blokach startowych i odlicza dni do rozpoczęcia kolejnego sezonu. Kiedy można wyjąć swoją maszynę i zacząć jeździć nią bez obaw o swoje bezpieczeństwo? Jaki okres można uznać za początek sezonu motocyklowego? Wyjaśniamy.
Niektórzy fani jednośladów jeżdżą nimi praktycznie przez cały rok. Dotyczy to zwykle bardzo doświadczonych motocyklistów, którzy posiadają duże, ogrzewane motocykle turystyczne albo poruszają się wyspecjalizowanym enduro z oponami zimowymi. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne ze względu na możliwą gołoledź, opady śniegu i niezwykle niską temperaturę odczuwalną. Z tego powodu większość motocyklistów woli poczekać na początek sezonu.
Kiedy początek sezonu motocyklowego?
Nie ma konkretnej daty wskazującej na początek sezonu motocyklowego. Wiele zależy od warunków, które wiosną potrafią być zmienne. Aby bezpiecznie poruszać się na jednośladach, temperatura powinna przekroczyć 10-12 stopni Celsjusza. Ważne jest, by nie narażać się na podmuchy silnego i chłodnego wiatru. W praktyce wiosenne promienie słońca, dłuższe dni, cieplejszy asfalt i brak opadów atmosferycznych skłaniają do pierwszych jazd motocyklem w roku. W takim przypadku wystarczy odpowiednia odzież oraz solidny kask integralny lub kask szczękowy, a Twój wyjazd będzie bezpieczny.
Niektórych motocyklistów do wznowienia jazdy zachęca czas wymiany opon na letnie przez kierowców samochodów osobowych. To najczęściej oznacza, że nawierzchnia jest sucha i przyczepna. Zwykle to dobry omen, ale jeżeli pogodzie towarzyszy jeszcze mocny i nieprzyjemny wiatr, warto poczekać kilka dni. Pamiętaj, że data rozpoczęcia sezonu motocyklowego jest dla każdego kwestią indywidualną. Musisz wiedzieć, że czujesz się na swoim jednośladzie pewnie.
Jak rozpoznać, że już czas wsiąść na swój jednoślad?
Poza pogodą warto zwrócić uwagę również na to, czy na drogach nie leży jeszcze piasek i sól po sezonie zimowym. Pozostałości po nich mogą uszkodzić podwozie i karoserię motocykla. Piasek niekorzystnie wpływa też na tarcie łańcucha i może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
Należy też zwrócić uwagę, czy posiadana przez Ciebie kurtka na motocykl (i inne elementy garderoby) umożliwia jazdę w chłodniejsze dni. Niektórzy mają wprawdzie odpowiedni kask i spodnie, ale jeżdżą w letniej, cienkiej kurtce. Jeżeli chcesz poruszać się motocyklem wczesną wiosną, warto zadbać o odpowiedni zestaw ubrań.
Pamiętaj o odpowiedniej odzieży
Jakie elementy stroju należy mieć podczas pierwszych dni sezonu motocyklowego 2023? Do zestawu odpowiedzialnego fana jednośladów zaliczamy odzież termoaktywną (chroniącą ciało przed wychłodzeniem), grubszą kurtkę z przeciwwiatrową podszewką, dodatkową kominiarkę lub komin, cieplejsze i pełne rękawice oraz ocieplane spodnie.
Zwróć uwagę też na buty, które posiadasz. Niskie i letnie trampki raczej nie nadają się do podróżowania w czasie chłodnych i wietrznych dni. Przed wejściem na motocykl zachęcamy też do kompleksowego przejrzenia odzieży pod względem jej dalszej przydatności do użycia. Niekiedy kurtka może okazać się za mała albo za duża, a spodnie będą już przetarte. To znak, że należy zainwestować w nowe ubrania.
Poznaj pierwsze wydarzenia motocyklowe w sezonie 2023
Zdecydowana większość imprez motocyklowych zaplanowana jest na maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Jednak fani jednośladów znajdą coś dla siebie już w marcu. 25 marca 2023 roku w Jastrzębiu Zdroju organizowana jest coroczna Bura Suka, czyli motocyklowe pożegnanie zimy. 19 marca w Grudziądzu można pojawić się na tradycyjnej Motomarzannie. Z kolei 23 kwietnia motocykliści z całej Polski z pewnością zjadą się do Łodzi, aby oficjalnie rozpocząć sezon 2023.
Imprezy w marcu i kwietniu odbywają się praktycznie w całej Polsce i jest z czego wybierać. Jeżeli więc czujesz się na siłach, masz dobrze przygotowany ekwipunek i skompletowaną odzież, to możesz zaplanować urlop i wyciągnąć motocykl z garażu.