Projektowanie wnętrz jest branżą, która bardzo dynamicznie się rozwija, co roku przynosząc nam nowe, interesujące rozwiązania. Badania rynku wskazały, że jednym z największych, panujących obecnie trendów jest powszechne zastosowanie kafelek ceramicznych, szczególnie w pomieszczeniach użytkowych, na przykład kuchni czy łazience.
Materiał ten posiada wiele zalet, takich jak:
- Niska cena
- Wytrzymałość
- Łatwy montaż
- Szeroki wybór produktów
- Ciekawy wygląd
Jeśli kafelki zostały prawidłowo wyłożone, można spodziewać się, że będą nam one służyć przez dziesiątki lat, dlatego warto jest w tym celu zatrudnić zawodowców. Specjaliści ze sklepów budowlanych przypominają, że proces montażu może jednak znacznie się różnić w zależności od wybranego typu i rozmiaru płytek.
Tekstura płytek ceramicznych – jak duże ma znaczenie?
Szeroki wybór produktów tyczy się nie tylko wielkości kafelek, ale też ich koloru, wzornictwa czy tekstury. Jednym z najczęstszych dylematów, z którymi muszą poradzić sobie osoby projektujące wnętrze swojego mieszkania, jest zdecydowanie, czy lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne matowe czy z połyskiem. Kwestia ta w dużej mierze sprowadza się do osobistych preferencji, lecz nie można ukrywać, że dany rodzaj faktury lepiej sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Aby mieć pewność, że wykończenie kuchni lub łazienki, które często stanowi niemały wydatek, przyniesie nam oczekiwane rezultaty, warto jest dobrze przemyśleć ten wybór.
Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników sklepów internetowych jednoznacznie wskazały na to, że powszechniej stosowane są kafelki o matowej powierzchni. Czy oznacza to, że są one lepsze od swoich połyskliwych odpowiedników? Niekoniecznie. Ludzie często decydują się na tego typu płytki, ponieważ o wiele słabiej widać na nich wszelakie zabrudzenia, szczególnie jeśli zdecydujemy się na model o ciemniejszym odcieniu. Stąd też wziął się w ostatnich latach nagły napływ czarnych łazienek, które w pewnym sensie wyparły klasyczną biel. Fachowi projektanci zaznaczają, że decyzja ta nie zawsze okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Łazienka z założenia powinna być pomieszczeniem utrzymanym w czystości, a usilne maskowanie brudu lepiej jest po prostu zastąpić regularnym myciem tego pomieszczenia.
Zabrudzenia nie są jednak jedyną rzeczą, którą słabiej widać na płytkach matowych. Powierzchnie podłóg i ścian są nieustannie narażone na zarysowania i drobne pęknięcia, które potrafią zrujnować estetykę pięknego gresu czy glazury. Tego typu uszkodzenia znacznie bardziej rzucają się w oczy przy ceramice połyskliwej. Nawet jeśli postawimy na płytki o ciemniejszej barwie, to w wyniku bruzdy dostrzegalne będzie załamanie światła na jej powierzchni. Rozwiązania tego problemu są dwa – albo decydujemy się na kafelki o większej odporności na uszkodzenia mechaniczne, albo nabywamy kilka sztuk zapasowych, a w razie potrzeby wymieniamy uszkodzone fragmenty na nowe.
Sugerując się specjalistycznymi, szybko można zauważyć, że kafelki o połyskliwej teksturze także posiadają swoje niepodważalne zalety, głównie pod względem designerskim. Projektanci wnętrz często wykorzystują je w przypadku mniej przestronnych kuchni i łazienek, ponieważ pozwalają one wizualnie poszerzyć pomieszczenie. Jest to swojego rodzaju iluzja optyczna, która tworzy się na zasadzie licznych odbić na ich powierzchni. Jeśli decydujemy się na glazurę z nadrukiem lub wzorem, efekt może być jeszcze ciekawszy.
Zastanawiając się, czy wybrać płytki matowe czy z połyskiem, koniecznie trzeba uwzględnić także źródło światła w pomieszczeniu. Jeśli stosujemy jedną lub kilka skoncentrowanych lampek, odbicia na powierzchni gładkich kafelek mogą razić, nie prezentują się też najlepiej – w takich sytuacjach lepiej postawić na ceramikę o matowej powierzchni, która znacznie lepiej rozprasza światło. W przypadku pokojów o słabszych żarówkach, połyskliwa glazura spisze się doskonale, dodatkowo rozświetlając kuchnię lub łazienkę.
Sposoby na zaaranżowanie łazienki – wybór płytek
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na płytki matowe czy z połyskiem, jednolite wyłożenie ścian glazurą nie należy do szczególnie kreatywnych rozwiązań. Warto jest wykraczać poza schematy i próbować nowych metod wykończenia wnętrz. Badania rynku wykazały, że duża część polskich rodzin obawia się eksperymentów, gdyż nie chcą uzyskać zbyt ekstrawaganckich efektów. Tak naprawdę wystarczy stosować się do kilku wskazówek, aby urządzić łazienkę, która będzie prezentowała się naprawdę dobrze.
Według specjalistów warto jest:
- Używać klasycznych zestawień barw
- Przełamywać schemat kolorystyczny przy pomocy mebli
- Ograniczyć ilość spoiwa do minimum
- Stosować więcej niż jeden typ płytek
Przed podjęciem się montażu warto jest najpierw dokładnie rozrysować przestrzeń łazienki i zaplanować układ poszczególnych kafelek. Nawet drobne pomyłki mogą znacznie uprzykrzyć nam życie podczas kładzenia płytek, szczególnie jeśli dysponujemy wyliczoną ilością ich sztuk. Poza tym, wypadki przy pracy, takie jak ukruszone kafelki lub niedokładne przycięcia zdarzają się aż nadmiernie często, dobrym pomysłem jest zatem wyposażenie się kilka zapasowych egzemplarzy.