Jak zaplanować kuchnie z wyspą?

Projektowanie wyspy kuchennej to zadanie, do którego najlepiej podchodzić z solidnym przygotowaniem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ to miejsce w kuchni, wokół którego kręci się cała przestrzeń. To centralny punkt pomieszczenia, który powinien być bardzo funkcjonalny.

Planowanie kuchni z wyspą – od czego zacząć?

Dobrze zaprojektowana kuchnia z wyspą może zapewnić dodatkową przestrzeń do przechowywania i siedzenia. Jako centralny punkt może być również miejscem na kluczowe urządzenia takie jak kuchenka, zmywarka czy zlew kuchenny.

Na początku zaplanuj do czego chcesz wykorzystywać wyspę kuchenną – powinna odpowiadać faktycznym potrzebom domowników. Osoby lubiące gotować, cenią sobie możliwość przygotowywania posiłków będąc zwróconym przodem do salonu czy jadalni. Stwarza to przestrzeń do wspólnego spędzania czasu i rozmów podczas gotowania. Zwłaszcza jeśli do wyspy dołączymy hokery do kuchni, na których można wygodnie usiąść.

Odpowiedni rozmiar wyspy

Istotnym elementem planowania jest określenie, jaki rozmiar powinna mieć wyspa i jak powinna być usytuowana. Optymalny rozmiar to długość od 2 do 3 metrów oraz szerokość między 1,4 a 2,2 metra. Przy większej powierzchni jest ryzyko, że środkowa przestrzeń nie będzie optymalnie wykorzystywana.

Wymiary wyspy kuchennej są istotne dla zachowania ogólnych proporcji pomieszczenia oraz sprawnej komunikacji w kuchni. Najlepiej zostawić wokół wyspy 1 -1,2 metra wolnej przestrzeni, by móc swobodnie pracować nawet w kilka osób. Jeśli na wyspie znajduje się zmywarka, należy również uwzględnić odległość na jaką otwierają się drzwiczki. Jeśli planujemy przestrzeń do siedzenia, pamiętajmy że nie każde barowe krzesło skórzane wsunie się pod bar. W sklepie Restilo można znaleźć hokery o różnych wymiarach, z podłokietnikami i bez – dzięki temu łatwiej będzie zaplanować przestrzeń wokół wyspy.

Kuchnia z wyspą – jaki blat wybrać?

Naturalny marmur wygląda spektakularnie i jest dość trwałym materiałem. Jeśli ma być wykorzystywany jako blat kuchenny, konieczna jest jego impregnacja. W przeciwnym przypadku, porowatość i łatwość marmuru do nasiąkania może powodować trudne do usunięcia plamy i przebarwienia.

Blat z płyty laminowanej to przystępny cenowo sposób, by uzyskać drewniane wykończenie w kuchni. Są bardzo popularne ze względu na bogaty wybór wzornictwa. Do najtrwalszych materiałów zalicza się kompozyt (mieszanka materiałów naturalnych z żywicą akrylową i pigmentami), stal i kamienie naturalne takie jak granit czy kwarc. Wybierz produkt dla siebie na Restilo.pl.

Redakcja e-metro