Klimatyzatory kojarzą się z obniżaniem temperatury w pomieszczeniach w sezonie letnim i zasadniczo dla tej funkcji są przeznaczone. Ale czy klimatyzacja może też służyć do ogrzewania?
Okazuje się, że w wielu przypadkach tak. Można zakupić urządzenia z zakresem temperatur umożliwiającym ustawienie urządzenia na ogrzewanie. Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest wydajne i opłacalne? Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Olina, która świadczy usługi montażu klimatyzacji w domach, biurach i mieszkaniach – pełna oferta firmy pod adresem: https://klimatyzacja-r32.pl/ .
Klimatyzacja wielofunkcyjna– chłodzenie i ogrzewanie w jednym
Nowoczesne klimatyzatory cechuje wielofunkcyjność, oznaczająca możliwość wykorzystania jednego urządzenia, zarówno do obniżenia temperatury, jak i jej podniesienia w zależności od potrzeb. Służą do tego zwłaszcza popularne rozwiązania typu split, które umożliwiają osiągnięcie przyjemnego chłodu w miesiącach letnich. Z kolei w chłodniejsze dni można z nich korzystać do ogrzewania pomieszczeń. Jest to szczególnie użyteczne w sezonie przejściowym, gdy system centralnego ogrzewania w domu czy mieszkaniu nie został jeszcze przygotowany na nowy sezon i uruchomiony, wówczas klimatyzator z funkcją ogrzewania może wręcz go zastąpić.
Czy jest to wydajny i skuteczny sposób ogrzewania? Klimatyzator ustawiony na tryb ogrzewania może zapewnić komfort termiczny nawet wtedy, gdy na dworze temperatury spadają do zera lub poniżej tej granicy. Zatem jeśli urządzenie będzie odpowiednio dobrane do metrażu pomieszczenia można stosować je jako jedyną metodę ogrzewania.
Warto wiedzieć, że praktycznie każdy klimatyzator typu split jest rewersyjną pompą ciepła, dlatego można odwrócić jego działanie. W lecie sprzęt ten będzie chłodził, a zimą – grzał. Korzystając z funkcji grzania jednostka wewnętrzna będzie ocieplać, a zewnętrzna chłodzić. We współczesnych klimatyzatorach tryb pracy można ustawić na urządzeniu, za pomocą pilota lub aplikacji.
Czy używanie klimatyzacji do ogrzewania mieszkania jest opłacalne?
Już ustaliliśmy, że z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość stosowania klimatyzacji jako urządzenia grzewczego w mieszkaniu. Pytanie czy koszty takiego rozwiązania są wysokie? Porównując klimatyzator do grzejników elektrycznych, ale też wielu kotłów grzewczych, jest to zdecydowanie konkurencyjna metoda. Jest tak, gdyż klimatyzatory najnowszego typu charakteryzują się wysoką energooszczędnością i wydajnością, dlatego przy grzaniu sprawdzają się tak samo dobrze jak przy chłodzeniu pomieszczeń. Również dlatego podczas wyboru sprzętu wystarczy wybrać ten w wyższej klasie energooszczędności, aby zminimalizować koszty jego eksploatacji.
Osoby zastanawiające się nad zastosowaniem klimatyzacji do ogrzewania mieszkania mogą skorzystać ze specjalnej oceny uwzględniającej współczynnik COP/SCOP. Co to jest? Informuje on o ilości wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej, przy poborze jednostki energii elektrycznej, którą jest kWh. Jak go interpretować? Im wyższy współczynnik COP/SCOP, tym klimatyzator będzie bardziej efektywny i jednocześnie bardziej oszczędny. Oznacza to, że przy niewielkim zużyciu prądu urządzenie generuje nawet kilkukrotnie więcej ciepła.
Ogrzewanie klimatyzacją w okresie przejściowym
Wiosna i jesień to tzw. okresy przejściowe, często nieprzewidywalne pod kątem temperatury, przez co możliwość wykorzystania domowej klimatyzacji do ogrzewania może okazać się wygodnym sposobem na zwiększenie komfortu w mieszkaniu. Klimatyzator z funkcją ogrzewania może okazać się wydajnym, ekonomicznym i efektywnym sprzętem, gdyż w ciągu kilkunastu minut podniesie temperaturę do oczekiwanego poziomu.
Ogrzewanie klimatyzatorem zimą
Większość jednostek zewnętrznych klimatyzatorów przystosowana jest do pracy w temperaturze do -15 stopni Celsjusza. Zatem przy ostrych mrozach wydajność urządzenia z funkcją grzania może być obniżona. Efektywność klimatyzacji ulegnie poprawie jeśli temperatury na zewnątrz będą umiarkowanie niskie.