Pielęgnacja włosów a ich porowatość. O czym trzeba pamiętać?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów? Na pewno ważne są dobrej jakości kosmetyki. Przede wszystkim powinniśmy jednak zwrócić uwagę na porowatość włosów i to do niej dobierać produkty. Dzięki temu włosy będą wyglądały na zdrowe i zadbane.

Porowatość: jak ją sprawdzić?

Czym jest porowatość włosów? Określa ona, w jakim stopniu włosy są zdolne do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Włosy mogą być: niskoporowate, średnioporowate lub wysokoporowate.

Jak określić porowatość włosów? Można w domowych warunkach wykonać test szklanki. Potrzebna będzie woda w temperaturze pokojowej oraz pasemko umytych włosów. Po wrzuceniu włosów do wody trzeba obserwować, co się z nimi dzieje. Jeżeli unoszą się na wodzie, mamy włosy niskoporowate. Jeśli na początku unoszą się, ale potem opadają, mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi. Jeśli natomiast włosy od razu opadają, są wysokoporowate.

Włosy według porowatości

Włosy niskoporowate mają domknięte łuski, dzięki czemu są gładkie i lśniące. Włosy o średniej porowatości to najczęściej występujący rodzaj włosów. Łuski przylegają w nich nieco luźniej. I wreszcie włosy wysokoporowate mają łuski rozłożone.

Dzięki prawidłowej pielęgnacji można obniżyć porowatość włosów. Z wysokoporów mogą stać się średnioporami, a nawet niskoporami.

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki?

Włosy niskoporowate mogą mieć problem z właściwym poziomem nawilżenia. Warto więc zwrócić uwagę, by pielęgnacja włosów opierała się na humektantach, czyli nawilżaczach. Trzeba szukać w kosmetykach: gliceryny, pantenolu, aloesu czy kwasu hialuronowego.

Włosy średnioporowate chłoną wilgoć dopiero po pewnym czasie, dlatego tak ważna jest obserwacja i odpowiadanie na bieżące potrzeby włosów. Musimy dostarczać protein, humektantów oraz emolientów, które zamkną nawilżenie. To właśnie jest równowaga PEH. Posiadaczki włosów średnioporowatych powinny sięgnąć po lekkie kosmetyki oraz zadbać o końcówki.

Przy włosach wysokoporowatych sprawdzi się metoda OMO, czyli nałożenie na włosy odżywki, umycie ich szamponem, a następnie aplikacja bogatszej odżywki. Warto zrezygnować z agresywnej stylizacji, a włosy suszyć chłodnym nawiewem. Z kolei po farbowaniu trzeba wdrożyć produkty chroniące kolor. Produktów do odpowiedniej pielęgnacji włosów warto szukać w takich miejscach jak apteka internetowa lub stacjonarna. 

Olejowanie włosów

Zbawienne dla włosów może być olejowanie. Do niskoporów najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, m.in. olej kokosowy, palmowy, masło shea, masło kakaowe, masło z mango czy babassu. Przy włosach średnioporowatych warto postawić na inne oleje: słonecznikowy, macadamia, sezamowy, ze słodkich migdałów czy arganowy. Z kolei przy wysokoporach wskazane są następujące oleje: lniany, konopny, sojowy, z pestek winogron czy z czarnuszki,

Redakcja e-metro