Większość osób zdobywa pierwsze doświadczenie zawodowe po zakończeniu nauki, niektórzy jednak próbują swoich sił na rynku pracy jeszcze podczas kształcenia. Bogate CV zwiększa szanse kandydata w rekrutacji i czyni go atrakcyjniejszym w oczach pracodawców. Dowiedz się, co zrobić, by zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.
Sposoby na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego
Wejście na rynek pracy może stanowić nie lada wyzwanie. Osoby, które pierwsze doświadczenie zawodowe mają jeszcze przed sobą, muszą liczyć się z tym, że znalezienie pracy może zająć im nieco więcej czasu i okazać się dość trudne. Aktualne oferty pracy w Warszawie na GoWork skierowane są bowiem głównie do osób z doświadczeniem zawodowym, które, poza określonymi umiejętnościami i predyspozycjami, jest jednym z największych atutów kandydatów.
By ułatwić sobie znalezienie przyszłego zatrudnienia, coraz większy odsetek uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów stara się zdobyć cenny staż pracy i/lub wiedzę wymaganą w zawodzie jeszcze podczas nauki. Sprawdź, w jaki sposób można zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe.
Staż lub praktyki
Podjęcie tego rodzaju aktywności jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą spróbować swoich sił w danej branży i/lub na wybranym stanowisku, by sprawdzić, czy jest to zawód, w którym chcą pracować. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego, dzięki któremu możliwe jest zdobywanie wiedzy i doskonalenie się pod czujnym okiem specjalistów. Co więcej, niektóre firmy po zakończeniu stażu lub praktyk oferują chętnym zatrudnienie.
Wolontariat
Uczniowie lub studenci, którzy dopiero planują poszukiwanie pierwszej pracy, mogą zdecydować się także na darmowy wolontariat. Wolontariusze poznają zasady działania wybranej przez siebie instytucji, doskonalą posiadane umiejętności i zdobywają wiedzę potrzebną w przyszłej pracy.
Pozostałe aktywności
Po wybraniu odpowiedniej branży i/lub stanowiska, jeszcze przed podjęciem pierwszej pracy, warto zastanowić się, jakie umiejętności okażą się przydatne w oczach pracodawców. Świetnym sposobem na zwiększenie swoich szans w rekrutacji jest ukończenie płatnych lub bezpłatnych kursów czy szkoleń zawodowych. Ponadto warto zadbać o wykształcenie w danym kierunku, np. podejmując wybrane studia dzienne lub zaoczne. Twoje szanse na rynku pracy wzrosną także wówczas, gdy samodzielnie zdobędziesz potrzebną wiedzę i/lub umiejętności, np. ucząc się obsługi wybranego programu czy też będąc na bieżąco z informacjami branżowymi.
Dobrym pomysłem jest także praca, np. weekendowa – roznoszenie ulotek, praca kasjera, niani, specjalisty ds. obsługi klienta, dostawcy jedzenia i nie tylko. Nawet wówczas, gdy nie jest ona związana z docelową branżą kandydata, pokazuje ona jego zapał i chęć do nauki, co stanowi wartość dodaną w oczach przyszłych pracodawców.
Praca na stanowiskach juniorskich
Możesz spróbować swoich sił na rynku pracy, podejmując pracę na jednym ze stanowisk juniorskich. Pracodawcy najczęściej wymagają określonych predyspozycji, które weryfikowane są np. przez wstępne testy lub podczas rozmów rekrutacyjnych, jednak brak doświadczenia nie stanowi przeszkody w zatrudnieniu kandydatów.
Wiele firm wykazuje elastyczne podejście do młodych pracowników, umożliwiając im łączenie pracy z nauką, dzięki czemu zatrudnienie jako junior to świetny pomysł nie tylko dla tych, którzy zakończyli swoją edukację, ale także np. studentów.
Jak szukać pierwszej pracy?
Jeżeli mimo braku doświadczenia zawodowego planujesz spróbować swoich sił na rynku pracy, powinieneś przygotować profesjonalne CV. Opisz w nim swoje wykształcenie, predyspozycje i posiadane umiejętności, a także podkreśl największe atuty, które docenią pracodawcy. Możesz również zbudować portfolio, które przyda się np. w pracy copywritera, programisty czy grafika.
Po przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych przychodzi czas na szukanie ofert pracy. W tym celu warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje internet – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę żądane hasło i sprawdzić dostępne ogłoszenia. Atrakcyjne propozycje od sprawdzonych pracodawców pojawiają się na łamach serwisu GoWork.pl, gdzie zatrudnienie znajdzie zarówno specjalista z wieloletnim doświadczeniem, jak i osoba poszukująca pracy na stanowisku juniorskim. Warto sprawdzić także ogłoszenia dostępne w lokalnych serwisach ogłoszeniowych oraz mediach społecznościowych.
Kandydaci, którzy zdecydowani są na pracę na wybranym stanowisku, mogą także zawęzić obszar poszukiwań, wybierając interesujące ich firmy. Wówczas poleca się sprawdzanie ich stron internetowych (informacje o wakatach znajdują się najczęściej na podstronie o nazwie „Kariera” lub „Rekrutacja”) bądź przesłanie aplikacji drogą mailową.
Istnieje wiele sposobów na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Dobry wpis do życiorysu może stanowić jedna z wymienionych wyżej aktywności, a warto pamiętać, że im atrakcyjniejsze CV, tym większe szanse kandydata w rekrutacjach.