Raje podatkowe – dlaczego przeniesienie tam działalności gospodarczej jest opłacalne?

Sytuacja podatkowa polskich przedsiębiorców jest coraz trudniejsza. Rząd skutecznie uszczelnia bowiem system podatkowy, blokując wszelkie możliwości ograniczenia obciążeń publicznoprawnych. Nic zatem dziwnego, że wielu przedsiębiorców myśli o przeniesieniu działalności za granicę. W tym pomagają natomiast tak zwane raje podatkowe. Czym są i dlaczego zmiana rezydencji może być opłacalna? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są raje podatkowe?

Raje podatkowe to określenie, którego używa się w odniesieniu do państw oferujących bardzo korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej nie płaci się w nich podatku albo robi to w minimalnym stopniu. Właśnie dlatego raje podatkowe przyciągają przedsiębiorców z całego świata, którzy chętnie przenoszą tam swoją firmę. Jednocześnie celem rajów podatkowych jest przyciągnięcie dużego kapitału, co czyni je finalnie wspaniałym miejscem do życia. Współczesna lista krajów i terytoriów pozostających poza kontrolą polskich organów podatkowych, a jednocześnie uznawanych za raje podatkowe, jest dość długa. Można na niej znaleźć w szczególności Andorę, Sint-Maarten, Malediwy, Wyspy Marshalla, Monako, Mauritius, Bahamy, Panamę, Barbados, Hongkong, Seszele i wiele innych. Istnieją też państwa, które co prawda oficjalnie nie są uznawane za raje podatkowe, a jednak oferują korzystniejsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej niż Polska. Należy do nich obecnie chociażby Cypr.

Dlaczego raje podatkowe są opłacalne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy raje podatkowe są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ oferują minimalne podatki albo ich brak. Oczywiście prowadząc fizycznie działalność gospodarczą w Polsce do zmiany rezydencji podatkowej nie wystarczy jednak zatrudnić księgowego z zagranicy. Konieczne jest formalne, całkowite przeniesienie działalności do innego kraju. Oczywiście duże firmy potrafią tak zorganizować działanie swojego przedsiębiorstwa, by wciąż działać w pełni w Polsce, a jednak rozliczać się za granicą. Do tego potrzeba jednak solidnego sztabu prawników, którzy opracują odpowiednią strategię działania, czyli tak zwaną optymalizację podatkową. Optymalizacja podatkowa w odróżnieniu od unikania opodatkowania nie jest nielegalnym zabiegiem. Ma na celu ograniczenie obciążeń podatkowych firmy, ale wyłącznie w zakresie, w jakim umożliwiają to obowiązujące przepisy prawa.

Jak przenieść działalność za granicę?

Chcąc dokonać zmiany rezydencji podatkowej i płacić zarazem niższe podatki warto zwrócić się o pomoc do solidnego pośrednika. Samodzielne dokonanie takiej operacji jest bowiem bardzo trudne, a dodatkowo błąd może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Polskie organy skarbowe szczególnie bowiem kontrolują podmioty, które mają jakiekolwiek powiązania z zagranicą, w tym przede wszystkim z krajami uznawanymi za raje podatkowe.

Redakcja e-metro