Nie bez powodu styl marokański kojarzy nam się z ciepłem i tajemniczością orientu. Wchodząc do wnętrz urządzonych w ten sposób, możemy niemalże poczuć powiew afrykańskiego powietrza, wyobrazić sobie piaszczyste pustynie, palmy i aromat przypraw. Bez zwątpienia taka aranżacja robi duże wrażenie, a dzięki wielości dostępnych materiałów wykończeniowych i dekoracji, możemy stworzyć ją we własnym domu.
Wnętrza marokańskie nie mają w sobie tak powszechnego nowoczesnego minimalizmu. Zamiast tego zachwycają kolorami i różnorodnością form. Charakterystyczne ornamenty rzucają się w oczy już od progu. Obecne są na ścianach, podłogach i ozdobach. Prześledźmy, co możemy wziąć pod uwagę, chcąc uzyskać bajkowy wystrój.
Aranżacja ściany i podłogi
Zacznijmy od ścian i podłogi. Jednym z kształtów, jakie najczęściej pojawiają się w orientalnych wystrojach, jest arabeska i to na niej warto się skupić. Płytki arabeski mogą zdobić podłogę w przedpokoju, kuchni, łazience. Możemy je też ułożyć na ścianie. Mogą być na całej jej powierzchni albo tylko na fragmencie. W każdej wersji będą niesamowitą ozdobą i od razu wprowadzą powiew orientu. Ładnie będą prezentować się białe lub czerwone płytki. Poza płytkami możemy wziąć pod uwagę tapety lub ścienne freski, ale uzyskanie spójnej kompozycji i klimatu wymaga większego wyczucia niż w przypadku płytek. Idealnym uzupełnieniem podłogi w stylu marokańskim będzie pokryty wzorami dywan.
Orientalne meble i dodatki
Wspomniana już arabeska w orientalnych wnętrzach jest obecna wszędzie. Nie może jej też zabraknąć na tekstyliach jak zasłony, poduszki czy narzuty. Urządzając wnętrze, pamiętajmy też o pufach, ottomanach, stolikach, misach. Czasem w marokańskich wystrojach dodatków jest tak dużo, że dla niektórych osób wnętrze może wydawać się nieco chaotyczne. Obok arabeski często stosuje się rozety. Gładka ściana z dużym okrągłym ornamentem zrobi imponujące wrażenie. Jest też dobrą propozycją dla osób, które preferują nieco spokojniejszą aranżację.
Wiele uwagi poświęćmy meblom. Tutaj mamy połączenie nowoczesnych i prostych form z finezyjnymi zdobieniami. Najlepsze będą meble masywne ze żłobieniami. Idealną propozycją są te zrobione z drewna cedrowego. Jednak w ich przypadku trzeba liczyć się z dość wysoką ceną. W typowo marokańskich meblach nie brakuje ażurowych wstawek. Decydując się na taką szafę lub regał, mamy pewność, że niesamowicie doda wnętrzu klimatu.
Jaka kolorystyka?
Nie możemy pominąć także kwestii kolorów. Maroko to ciepło, moc barw i przypraw. Nasza aranżacja musi to odzwierciedlać. Stawiajmy na intensywne kolory jak żółty, pomarańcz, czerwień, burgund i brąz. Taka ciepła tonacja to absolutna podstawa. Dzięki nim cała kompozycja będzie radosna i pełna optymizmu. Jednak ciekawy rezultat uzyskamy, kiedy przełamiemy je nieco chłodniejszymi odcieniami jak zieleń, turkus i niebieski. Przebywając w takim pomieszczeniu, od razu będziemy mieć lepszy humor. Aby jeszcze bardziej odczuć jego klimat, naczynia, z których będziemy korzystać, także mogą być z barwnej ceramiki.