Zestawy perkusyjne są dość popularnym wyborem wśród miłośników muzyki i większość z tych osób doskonale zdaje sobie sprawę z jakich elementów taki zestaw się składa. Jednak często zdarza się, że nie wiedzą o tym, iż swój sprzęt bardzo łatwo mogą wzbogacić o niesamowite ulepszenia. Takie dodatki zwiększają zakres muzyczny zestawu perkusyjnego, dzięki czemu można uzyskać dźwięki charakterystyczne dla danego gatunku muzycznego lub podkręcić swój własny styl grania. Kto by nie chciał posiadać takiej możliwości naprawdę niskim kosztem?
Jak nadać unikalnego charakteru granym utworom muzycznym?
Czasami trzeba tak niewiele, aby osiągnąć zaskakujące i niepowtarzalne efekty. To samo tyczy się gry na perkusji, a pomogą w tym blocki perkusyjne. Dzięki nim można nadać grze zupełnie innego charakteru, urozmaicając cały utwór. Zakup tego typu sprzętu nie jest obowiązkowy i wielu perkusistów daje sobie bez niego radę, nawet podczas całej swojej muzycznej przygody. Jednak tu wcale nie chodzi o samo działanie klasycznego zestawu perkusyjnego, a jego wzbogacenie o niepowtarzalne dźwięki.
Czym są blocki perkusyjne?
Blocki perkusyjne w ostatnich latach cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród muzyków. Przez szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych, prawie każdy perkusista, będzie w stanie znaleźć w nich idealny dodatek do swojego klasycznego zestawu perkusyjnego. Wyposażenie się w ten sprzęt sprawi, że gra już nigdy nie będzie taka sama. Będzie znacznie ciekawsza! Jednak niestety ciągle jest wiele osób, które nigdy nie słyszały o blockach, a jeśli słyszeli to za bardzo nie wiedzą do czego służą. To proste urządzenie zaliczane są do kategorii instrumentów perkusyjnych, inaczej nazywane jest pudełkiem akustycznym. Istnieje też bardziej potoczne określenie, którego używa wiele osób, a brzmi ono – przeszkadzajka.
Jak grać na blockach perkusyjnych?
To prostota w budowie i w używaniu sprawiła, że te urządzenia są tak pożądane przez osoby dopiero uczące się gry na perkusji. Można je zakupić w prawie każdym sklepie muzycznym, jednak należy pamiętać, że różne pudełka akustyczne mogą posiadać inną tonację. Wiele osób decyduje się na zakup większej ilości sztuk, co jeszcze bardziej urozmaica grę. Używanie ich jest bardzo proste. Blocki mogą zostać zamontowane na statywie lub po prostu można je trzymać w dłoni. Sama gra polega na uderzaniu w nie, specjalnie przeznaczoną do tego pałką.
Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego blocku?
Ich zakup zależy jedynie od własnych preferencji. Jednak bardzo ważnym kryterium, jest materiał z którego są zrobione. Najczęściej spotykane są egzemplarze z tworzywa sztucznego lub drewna. Nie można jednoznacznie określić, który nada się najlepiej dla danego gracza, on sam powinien przetestować konkretne pudełko akustyczne i zdecydować czy mu odpowiada.