Wózki platformowe – niezbędnik czy luksus?

Każda osoba, która miała okazję pracować w magazynie, przeładowni lub podobnej placówce, z pewnością miała okazję zobaczyć wózki platformowe. Są to elementy wyposażenia o oczywistej konstrukcji, będąc w gruncie rzeczy platformą na kołach, czasem dodatkowo wyposażoną w specjalny uchwyt, z uwagi na lepszą sterowność oraz bardziej komfortowy uchwyt pracowników. Chociaż ich budowa jest bardzo prosta, to łatwo dostrzec ich niezaprzeczalne zalety – zastosowanie wózków platformowych odczuwalnie przyspiesza pracę przy przeładunku lub sortowaniu towaru, a szczególnie w przypadku dużych ilości pakunków o dużych gabarytach i wysokiej masie. Czy funkcjonalność wózków platformowych jest jednak w pełni doceniona, czy może wręcz przeciwnie? Wyposażenie w nie całego magazynu może stanowić pewien wydatek, z jakim trzeba się liczyć, warto zatem lepiej zrozumieć ich działanie oraz to, w jakim stopniu ułatwiają one pracę.

Kiedy wózki platformowe są niezbędne?

Wspomniane już ładunki o dużej masie oraz gabarytach są doskonałym przykładem tego, że w konkretnych okolicznościach nie można obyć się bez wózków platformowych. Ręczne przenoszenie tego typu ładunków jest nie tylko trudne i czasochłonne, ale i potencjalnie niebezpieczne, dlatego wprowadzenie ich w wyposażenie magazynu powinno się uznać za konieczność. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku mniejszych ładunków, gdzie ręczne przenoszenie nadal pozostaje opcją. Nie ma jednak konkretnych powodów na to, aby porzucić wózki platformowe – nawet jeśli wiążą się one z konkretnym kosztem zakupu, to nadal usprawniają pracę na tyle, że w ostatecznych rozrachunku prezentują się bardzo korzystnie.

Jak wybrać dobry wózek platformowy?

Jeśli udało się nam jasno przedstawić zalety wózków platformowych oraz okoliczności, w których stosowanie ich można uznać za opłacalne, warto skupić się na samym wyborze wózka. Wózki platformowe oraz ich jakość warto rozpatrywać przede wszystkim przez pryzmat ich funkcjonalności w praktyce. Dobry wózek jest w stanie operować nie tylko w samym magazynie, ale i sprawdzić się podczas transportu w terenie, takim jak plac czy ulica, nawet z pewnym zakresem nierówności w terenie. Odpowiednio zabezpieczony towar powinien stabilnie utrzymać się na takim wózku. Do tego dochodzi kwestia trwałości ich konstrukcji – czy wybrany wózek platformowy jest w stanie znieść intensywną eksploatację bez utraty funkcjonalności? Odpowiedzi tych należy szukać przede wszystkim u samego sprzedawcy lub producenta, który dysponuje w tym zakresie całą niezbędną specyfikacją techniczną.

Artykuł powstał we współpracy zhttps://magazynuj.pl/

Redakcja e-metro