Homeopatia jest nietypową odmianą medycyny. Niektórzy nawet twierdzą, że nie można zaliczać jej do żadnej grupy nauk. Czasami nazywa się ją ziołolecznictwem, choć dwóch tych nazw nie powinno się stosować wymiennie – jest to spory błąd, ponieważ homeopatia nie skupia się na leczeniu samymi ziołami. Jest dziedziną czerpiącą garściami z dobrodziejstw natury. Korzystającą wyłącznie z naturalnych substancji. To właśnie one w homeopatii mają wykazywać się działaniem leczniczym. Czasami tak się dzieje, ale jednak nie zawsze.
Czym jest homeopatia?
Mimo iż przez wielu homeopatia uznawana jest za pewnego rodzaju „nowość” na rynku medycznym, to jednak utworzono ją już między XIII a XIX wiekiem. Na jej powstanie największy wpływ miał Samuel Hahnemann, czyli lekarz pochodzący z Niemiec. W homeopatii największą rolę odgrywają te substancje naturalne, których działanie (po uprzednim ich rozrzedzeniu) może przypominać objawy samej dolegliwości. Już sam ten fakt wzbudza sporo kontrowersji. No bo czy katar można wyleczyć katarem, a ból gardła substancją, która go wywołuje? Według lekarzy i specjalistów praktykujących w swojej pracy homeopatię tak właśnie się dzieje.
Tłumaczą oni swoje hipotezy na prostym przykładzie cebuli – jej sok doprowadza do licznych negatywnych objawów, może wywoływać łzawienie oczu czy nawet katar, a jednak stosuje się go również w leczeniu przeziębienia, ponieważ równie dobrze radzi sobie ze zwalczaniem tych wszystkich objawów. Działanie leków homeopatycznych jest mocno zbliżone. Czy jednak w każdym przypadku można je bezpiecznie stosować i czy rzeczywiście są one w stanie przyspieszyć proces zdrowienia pacjenta?
Leki homeopatyczne
Grupę leków homeopatycznych tworzą środki różnego rodzaju. Większość z nich ma pochodzenie roślinne, ale znajdują się również i takie, które pochodzą od zwierząt – często pobiera się chociażby jad różnych gadów. W roli leków homeopatycznych mogą też wystąpić same sole mineralne, które stosuje się pod postacią płynów i roztworów. Oczywiście skuteczność tych środków wielokrotnie była poddawana w wątpliwość. Niektórzy nie wierzą w to, aby jakiekolwiek środki pochodzenia naturalnego były w stanie ich wyleczyć. Negatywny wizerunek leków homeopatycznych częściowo wynika z podejścia samych pacjentów. Nieraz próbują się oni leczyć na własną rękę. Zamiast udać się do lekarza i poprosić o postawienie właściwej diagnozy, starają się zwalczać przeziębienia, grypy, a czasem nawet i dużo poważniejsze choroby lekami kupowanymi bez recepty. Sięgają wtedy po leki homeopatyczne, które nieodpowiednio stosowane potrafią wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Nikt nie powinien po nie sięgać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
To, co równie mocno wpływa na tworzenie się negatywnego wizerunku leków homeopatycznych na świecie, to fakt, iż tak naprawdę homeopatą może zostać niemalże każdy. Nie musi być to osoba o wykształceniu medycznym. Jedyny wymóg to ukończenie szkolenia zatwierdzonego przez Światową Organizację Zdrowia. Homeopatami najczęściej zostają ludzie z powołania. Osoby, które wierzą w niesamowitą moc natury.