Tam, gdzie dochodzi do zatamowania rzeki, powstaje najczęściej zbiornik retencyjny. Jest to zbiornik sztuczny, wywoływany przez tamę – w Polsce największą ilość takich miejsc można znaleźć na górskich terenach.
Tamy w Polsce
Koszty stworzenia nowej zapory są bowiem dużo mniejsze w przypadku budowania ich w niższych dolinach i z tego właśnie względu powstają one głównie na południu Polski. Ich funkcje są bardzo zróżnicowane – począwszy od zapobiegania powodziom, kończąc na funkcji czysto rekreacyjnej. Ze względu na odmienny rozmiar zbiorników można wyróżnić wśród nich kilka tych najpopularniejszych i jednocześnie największych. Odgrywają one w Polsce bardzo ważną rolę.
Zbiorniki retencyjne – Jezioro Solińskie i Jezioro Włocławskie
Wszystkim dobrze znane powinno być m.in. Jezioro Solińskie. Leży ono w okolicy Bieszczadów, a dokładnie z ich północno-wschodniej strony. Mimo iż nazywane jest jeziorem, to po prostu zbiornik retencyjny – największy taki zbiornik leżący na terenie Polski. Na ten moment ma on funkcję energetyczną. Pierwotne założenie było jednak takie, aby zabezpieczał on okolice Bieszczad przed powodziami, do których dawniej dochodziło tam dość często. Dziś zbiornik jest też używany w celach rekreacyjnych. Latem i wiosną turyści odpoczywają w jego okolicach.
Wśród największych polskich zbiorników retencyjnych zaraz za Jeziorem Solińskim pojawia się Jezioro Włocławskie. Utworzono je w województwie kujawsko-pomorskim. Do budowy zbiornika doszło w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na ten moment Jezioro Włocławskie nie spełnia jakichś specjalnych funkcji, ale to, co je wyróżnia, to jego niezwykły kształt. Imituje on bowiem niemalże perfekcyjnie kształt doliny Wisły. Nierzadko turyści przyjeżdżają w te okolice tylko po to, by zobaczyć, jak ten zbiornik wygląda na żywo.
Jeziorsko
Kolejnym zbiornikiem retencyjnym zasługującym na uwagę jest Jeziorsko, które wybudowano bezpośrednio na rzece Warta. To z kolei największy zbiornik sztuczny w województwie łódzkim. Utworzono go w roku 1986. Cel był prosty – wody pochodzące ze zbiornika Jeziorsko miały zapewniać optymalne nawodnienie otaczającym je terenom. Dostrzeżono bowiem, że przez ich niedostateczne nawilżenie rośliny nie chcą na nich wzrastać, dlatego podjęto szereg działań, by utworzyć wielofunkcyjny zbiornik retencyjny.
Mimo iż Jeziorsko jest jednym z najbardziej znanych zbiorników, większym od niego rozmiarem charakteryzuje się Jezioro Siemianowickie, czyli kolejny zbiornik retencyjny na liście. Leży ono pomiędzy dwoma gminami: Michałowem oraz Narewką. Planowo zbiornik miał mieć większą wysokość, ale ostateczną swoją formę osiągnął w roku 1993. Historia jego tworzenia nie jest jednak zbyt przyjemna. Wskutek budowy Jeziora Siemianowickiego wiele okolicznych wiosek uległo całkowitemu zatopieniu, a niektóre zostały podtopione.
Wbrew pozorom sztucznych zbiorników jest w Polsce naprawdę dużo, dlatego trudno by było umieścić je wszystkie w jednym tekście. Nawet te charakteryzujące się największymi rozmiarami stanowią gigantyczną grupę akwenów. Odgrywają w naszym kraju ważne role.